Çekmece Nükleer Araştırma Enstitüsü (İstanbul) ve çevresinin florası
The flora of Çekmece Nuclear Research Enstitute (İstanbul) and its environs
  1. Tez No: 198476
  2. Yazar: ERNAZ ALTUNDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNA EKİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma İstanbul'un Avrupa yakasında yer alan Çekmece Nükleer Araştırma veEğitim Merkezi ve çevresinin'nin florası üzerine yapılmıştır. 2003-2005 yılları arasındayapılan araştırma sonunda, araştırma sahasında 63 familya ve 241 cinse ait 411taksonunyer aldığı saptanmıştır.Çalışma alanında endemik takson sayısı 4 olup toplam takson sayısına oranı %0.98 dir.Florayı oluşturan 411 taksonun 89 u (%21.7) Akdeniz, 48 i (%11.7) Avrupa-Sibirya, 3 ü(%0.7) ise İran-Turan elementidir. Bu gruplamada yer almayan 271 takson ise (%65.9)fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen ya da çok bölgelidir.Araştırma bölgesinde yer alan taksonlardan sadece 1 i Pteridophyta divizyosunda olupçoğunluğu oluşturan 410 takson ise Spermatophyta divizyosundandır. Çalışma alanındaGymnospermae alt divizyosuna ait herhangi bir takson doğal olarak yetişmemektedir.Angiospermae alt divizyosu ise 410 taksona sahiptir. Angiospermae alt divizyosundan352 takson Dicotyledonae, 58 takson ise Monocotyledonae sınıfına aittir.Takson sayısı bakımından en zengin ilk beş familya sırasıyla Asteraceae, Fabaceae,Poaceae, Lamiaceae ve Scrophulariaceae'dir. Araştırma alanında en fazla takson içerenilk beş cins ise sırasıyla Trifolium, Vicia, Ranunculus, Rumex, Veronica'dır.
Özet (Çeviri)
The flora of Cekmece Nuclear Research Enstitute (Istanbul) and its environs has beeninvestigated. This area is situated on the Europe side of Istanbul. This study has beencarried out between 2003-2005. At the end of this study 63 families, 241 genera and 411taxa are identified.The endemic plants taxa are 4 and its rate is %0.98. The phytogeographic regions ratesare as follows: Mediterranean 21.7 %, Euro-Sibirean 11.7 % and Irano-Turanien 0.7 %.The rest are phytogeographically unknown or cosmopolitan and rates of them are65.9%.The taxa of flora consists of 1 Pteridophyta and the majority, 410 Spermatophyta. All ofSpermatophyta taxa are belong to Angiospermae. There is no any record fromGymnospermae. Amongs the Angiospermae, 352 taxa belonging to Dicotyledonae and58 taxa of Monocotyledonae.The richest families of the study area are Asteraceae, Fabaceae, Poaceae, Lamiaceaeand Scrophulariaceae respectively. The richest genera from point of richness of taxa areTrifolium, Vicia, Ranunculus, Rumex, Veronica.