Türkiye'de kaplama tabakalı kereste (LVL) üretim imkanlarının araştırılması ve teknolojik özellikleri
The research of laminated veneer lumber manufacture possibilities in Turkey and its technological properties
- Tez No: 198481
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZETTÜRK YE' DE KAPLAMA TABAKALI KERESTE (LVL) ÜRET MMKANLARININ ARAŞTIRILMASI VE TEKNOLOJ K ÖZELL KLERBu çalışmanın konusu, Dünya ve Türkiye pazarında gelişmekte olan Kaplama TabakalıKerestenin (LVL) üretilebilme imkanlarını araştırmak ve teknolojik özelliklerinibelirlemektir.Öncelikle LVL nin Dünya' daki üretim-tüketim miktarları, kullanım alanları ve imalatyöntemleri incelenmiştir. Türkiye' de bu ürüne ikame olabilecek ürünler saptanmış vebu ürünlerin geçmiş yıllardan günümüze üretim, ithalat-ihracat ve tüketim trendleriincelenerek LVL üretim tesisinin kapasitesi belirlenmiştir.Daha sonra, kurulması düşünülen LVL üretim tesisi için gerekli yer ve makinelerin,personel ve diğer gerekli malzemelerin seçimi yapılmış ve yatırımın karlılığıincelenmiştir.Sonuç olarak böyle bir yatırımın Türkiye' ye gerekli olduğu ve yapılmasının faydalıolacağı sonucuna varılmıştır.Tezin son bölümünde ise LVL' nin teknolojik özellikleri ile teknolojik özelliklerüzerine etkili olan faktörlere yer verilmiştir.vi
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE RESEARCH OF LAMINATED VENEER LUMBER MANUFACTUREPOSSIBILITIES IN TURKEY AND ITS TECHNOLOGICAL PROPERTIESThe objective of this study was to research the manufacture possibilities and todetermine technological properties of laminated veneer lumber (LVL) that has agrowing market in World and Turkey.Firstly, the production-consumption quantities, end uses and manufacturing processesof LVL were reviewed for the world. The products that have similar properties to LVLwere determined for Turkey. In addition, the export and import values of this productswere reviewed historically and the future capacity of LVL is determined.Required place, machinery and equipment, qualified personals and other materialsselections were discussed for the future LVL plant. Profit analyses were also performed.As a result; it's concluded that, LVL investment is needed in Turkey and this investmentcould be profitable.Finally, the technological properties of LVL and the factors that affects the properties ofLVL are presented.vii