Ahşap mimari yapılarda yapısal kompozit kerestelerin kullanımı ve kavak kaplamalardan üretilen tabakalı kaplama kerestelerin bazı özellikleri üzerine rutubetin etkisi
The use of structural composite lumbers in wooden architectural structures and the effect of moisture on some properties of laminated veneer lumber produced from poplar veneers
- Tez No: 946630
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR CİHAD BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Mimarlık, Wood Products, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Masif ahşap malzeme, mimaride sürdürülebilir ve çevreci olmasıyla birlikte günümüzde çok fazla kullanılan mühendislik malzemelerinden birisidir. Son yıllarda, masif ahşap malzemenin istenmeyen özellikleri modifiye edilerek geliştirilen mühendislik ürünü ahşap malzemelerin ise hızla üretimi artmaktadır. Yapısal kompozit keresteler; mühendislik ürünü ahşap malzemeler grubundan olan ürünlerdir ve genel olarak yapısal amaçla ve yük taşıyan elemanlar olarak kullanılmaktadır. Tabakalı kaplama kereste (laminated veneer lumber) yapısal kompozit kerestelerden birisidir ve ticari olarak üretilen ve ahşap yapılarda fazlaca kullanılan bir malzemedir. Bu malzeme özellikle, Amerika, Avrupa ve bazı uzak doğu ülkelerinde ahşap mimari yapılarda kullanılmaktadır. Bu malzemenin üretiminde düşük ve orta yoğunluğa sahip ağaç türleri kullanılmaktadır. Bu malzemenin farklı teknolojik özellikleri üzerine bir çok bilimsel çalışma yapılmıştır. Ancak, soğukta sertleşen tutkallar ile üretilen tabakalı kaplama kerestenin özelikleri üzerine rutubet içeriğinin etkisi yeterince araştırılmamıştır. Bu nedenle, bu çalışmada; özellikle bu malzemenin üretiminde potansiyel olarak kullanılabilen Kavak ağacı odunundan elde edilen soyma kaplamalar ile ve soğukta sertleşen bir tutkal olan tek bileşenli poliüretan tutkal kullanılarak üretilen tabakalı kaplama kerestenin bazı teknolojik özellikleri üzerine rutubet içeriğinin etkisi araştırılacaktır. Ayrıca, Türkiye'de, ahşap mimari yapılarda bu türden yapısal kompozit kerestelerin kullanımı araştırılacaktır. Ayrıca, Türkiye'de, ahşap mimari yapılarda bu türden yapısal kompozit kerestelerin kullanımı araştırılacaktır. Çalışma kapsamında 3 mm kalınlıkta kavak soyma kaplaması kullanılacak olup 8 tabakalı tabakalı kaplama kereste üretilecektir. Tutkal olarak tek bileşenli poliüretan tutkalı kullanılacaktır. Tutkallanan kaplamalar soğuk presleme ile basınç altında preslenecektir. Presleme sonrası bu malzemeden bazı fiziksel ve mekanik özelliklerin tespiti için deney örnekleri hazırlanılacaktır. Denemeler de, test örneklerinin normal şartlardaki, kısa süreli ve uzun süreli suya maruz kalma sonrası rutubetli durumdaki performansı ölçülerek ahşap yapılarda kullanıldığında rutubetin performansı nasıl etkilediği incelenecektir. Laboratuvar çalışmaları, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulunda, Mobilya ve Dekorasyon programı atölyesinde yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Solid wood material is one of the most widely used engineering materials today, as it is sustainable and environmentalist in architecture. In recent years, the production of engineered wood materials developed by modifying the undesirable properties of solid wood material has been increasing rapidly. Structural composite lumbers; They are products from the group of engineered wood materials and are generally used for structural purposes and as load-bearing elements. Laminated veneer lumber is one of the structural composite lumbers and is a commercially produced material used extensively in timber structures. This material is used in wooden architectural structures especially in America, Europe and some Far East countries. In the production of this material, wood species with low and medium density are used. Many scientific studies have been carried out on the different technological properties of this material. However, the effect of moisture content on the properties of laminated veneer lumber produced with cold-curing adhesives has not been sufficiently investigated. Therefore, in this study; In particular, the effect of moisture content on some technological properties of laminated veneer lumber produced by peeling veneers obtained from poplar wood, which can potentially be used in the production of this material, and by using a one-component polyurethane glue, which is a cold-curing glue, will be investigated. In addition, the use of such structural composite timbers in wooden architectural structures in Turkey will be investigated. Within the scope of the study, 3 mm thick poplar peeling veneer will be used and 8-layer laminated veneer lumber will be produced. One-component polyurethane glue will be used as glue. Glued coatings will be pressed under pressure by cold pressing. Experimental samples will be prepared to determine some physical and mechanical properties of this material after pressing. In the experiments, the performance of the test specimens under normal conditions, short-term and long-term exposure to water will be measured and how humidity affects performance when used in wooden structures will be examined. Laboratory studies will be carried out at Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Technical Sciences Vocational School, Furniture and Decoration program workshop