Güngören formasyonu killerin mühendislik özellikleri ve mineralojik etkiler
Engineering properties of Güngören formation clays and mineralogic effects
- Tez No: 198482
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ MALİK GÖZÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan buçalışma ile İstanbul'un Avrupa yakasında yayılım gösteren Güngören formasyonu killerininmühendislik özellikleri ile minerolojisi araştırılmış bu özelliklerin bölgesel olarak değişimleriincelenmiştir.Güngören formasyonu normal istif içerisinde altında Çukurçeşme formasyonu, üstünde iseBakırköy formasyonu ile dokanak halindedir. Formasyonun hakim litolojisi sarımsı, yeşilrenkli kildir. Ayrıca yer yer marn, kum ve mactralı kireçtaşı ara seviyeleri bulunur.İnceleme alanında değişken havza koşullarından dolayı, Avcılar ve Fatih dolaylarındamühendislik özelliklerinde farklılıklar göstermektedir. Değişken havza ve çökelme koşullarınedeni ile formasyon kalınlıkları bölgelere göre farklılıklar göstermektedir.Kalınlıklar Bahçelievler ve Güngören taraflarında 100-120 m dolayına kadar çıkarkenAvcılar tarafında 25-30 m'ye, Eminönü tarafında ise kalınlık 5- 10m ye düşmektedir.İstanbul Üniversitesi Müh. Fak. Mineraloji Petrografi Anabilim Dalında XRD analizine tabitutulan numunelerden Güngören formasyonu killeri ile ilgili çıkan mineralojik bileşime göreana kil minerali illittir. Bütün bölgelerde simektit, kuvars ve feldspatta bulunmaktadır.Güngören formasyonu inceleme alanında Avcılar, K.Çekmece ve Güngören-Bayrampaşa gibibazı bölgelerde yüksek topoğrafik kota sahiptir. Bu bölgelerde ortaya çıkan yüksek eğimliyamaçlarda mostra veren killer nedeniyle stabilite sorunları ile karşılaşılmaktadır.İncelenen mühendislik özelliklerinden Kıvam limitleri ile doğal su muhtevası arasında birbağıntı tespit edilmiştir. Buna benzer bir korelasyon su muhtevası ile doğal birim hacimağırlığı değerleri arasında da mevcuttur.Güngören formasyonu killeri genelde yüksek % 75-90 arasında likit limit değerleri vermekteve (CH) yüksek plastisiteli killer sınıfına girmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared as a M.Sc.-thesis in Applied Geology Program of theDepartment of Geological Engineering of the Institute of Sciences of Istanbul University. Bythe support of this study, the engineering characteristics of Gungoren Formation clays whichare seen at the European side of the Istanbul were searched and local variations of thesecharacteristics and correlations were studied.Miocene aged Gungoren Formation has been constituted by yellowness, green clays.Furthermore to be found locally marl, sand and limestone with mactra. Studied formationoverlain by the Cukurcesme formation and Bakirkoy formation is overlain by Gungorenformation.The clays which show different realm conditions in studying area and show differences inengineering characteristics around Avcilar and Fatih. Addition to this, because of thedifferences at this sedimentation conditions, the variations are seen in engineeringcharacteristics and variations of thickness of Gungoren Formation clays.Thickness of formation has been appeared about 100-120m vicinity of Gungoren andBahcelievler. Vicinity of Avcilar has been 25-30m thickness. However the vicinity ofEminonu region has been appeared about 5-10m thickness.XRD analysis is tested at Mineralogy and Petrology Department of Istanbul University.Results of this analysis, illit to be found main clay mineral. Furthermore simektit, feldspat andquartz are to be found in XRD results.Area Gungoren Formation at some regions such as Avcilar, K.Cekmece and Gungoren -Bayrampasa show high topographical elevation. In these regions some stabilization problemsare faced.A relation was proved between consistency limits and natural water content. Similarcorrelation is seen between the water content and the weight of natural unit volume.In general Gungoren formation clays liquid limits are between % 75 and % 90. And the claysis named high plasticity clays (CH).