Buğday (Triticum aestivum L.) doku kültüründe tuz stresinin etkileri
Effects of salt stress on wheat (Triticum aestivum L.) tissue culture
- Tez No: 198489
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA ALİKAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZETBuğday (Triticum aestivum L.) Doku Kültüründe Tuz Stresinin EtkileriAbiyotik streslerden biri olan tuzluluk, tarımsal alanlarda verimliliği olumsuz yöndeetkileyen önemli bir etmendir. Günümüzde biyoteknolojik gelişmeler ile tuzluluk gibiçeşitli stres koşullarına toleranslı bitki türlerinin seleksiyonu mümkün olmaktadır.Bu çalışmada Tekirdağ, Pehlivan ve Flamura-85 buğday çeşitlerinin in vitro dokukültürleri kurulmuş ve bu kültürlerde farklı tuz konsantrasyonların etkisi belirlenmiştir.Buğday doku kültürlerininde, uygulanan tuz konsantrasyonlarındaki artışa bağlı olarak,her üç çeşidin, kallus oluşumu ve bitki rejenerasyon yüzdesi, kallus ve bitki taze ağırlığıve klorofil miktarlarında azalma saptanmıştır. Tuzluluk koşulları altında Tekirdağ vePehlivan çeşitlerinin suda çözünebilir protein miktarlarında azalış gözlenirken Flamura-85 çeşidinin suda çözünebilir protein miktarlarında artış saptanmıştır. Ayrıca her üççeşitte tuz stresine cevap olarak süperoksit dismutaz, peroksidaz ve katalaz enzimaktivitelerinin arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYEffects of Salt Stress on Wheat (Triticum aestivum L.) Tissue CultureSalinity, which is one of abiotic stresses, is an important factor that negatively affectsthe productivity in agricultural fields. Today, with the developing of biotechnology, theselection of plant species tolerant to various stress conditions such as salinity ispossible.In this study, in vitro tissue cultures of Tekirdağ, Pehlivan and Flamura-85 wheatvarieties were established and effects of different salt concentrations on these cultureswere examined.Depending on the increase in salt concentrations applied, a decrease was detected inpercentages of callus formation and plant regeneration, in fresh weights of callus andplant and in chlorophyll amounts of each three varieties in wheat tissue cultures. Anincrease was observed in soluble protein amounts of Flamura-85 variety under salinityconditions, while a decrease was observed in soluble protein amounts of Tekirdağ andPehlivan varieties. In addition, an increase in superoxide dismutase, peroxidase andcatalase enzyme activities were determined at each three varieties as in response to saltstress.