Effect of 2,4-D and Dicamba on the callus production and regenaration of einkorn (Triticum monococcum ssp. monococcum) and bread wheat (Triticum aestivum L.)under boron toxicity
Bor Toksitesi altında 2,4-D ve Dicamba'nın siyez (Triticum monococcum ssp. monococcum) ve ekmeklik (Triticum aestivum L.) buğdayın embriyo kültüründeki kallus ve bitki rejenerasyonuna etkileri
- Tez No: 640726
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET ZENCİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Buğday, geçmişte tarımın ilk ortaya çıkmasından günümüze kadar insanlık tarihinin önemli bir parçası olmuştur. İlk kültüre alınan tür olan IZA (Einkorn) (Triticum monococcum subsp. monococcum) bu tarihsel sürecin önemli bir parçasıdır. Ayrıca ekmek yapmak için kullandığımız ekmeklik buğday (Triticum aestivum), günümüzde dünyada insan beslenmesi için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, diploid ve heksaploid buğday türleri olan IZA ve tescilli Tosunbey buğdaylarının olgun embriyoları iki farklı oksin türünün (2,4-D ve Dicamba) dört farklı konsantrasonu (0, 1, 2 ve 4 mg/L) ile beş farklı doz bor stresi (0, 6.2, 12.4, 24.8 ve 37.2 mg/L) altında embriyo kültürü uygulanarak kallus oluşumu sağlanmıştır. Oluşan kalluslar daha sonra re-jenerasyon sağlamaları için 3 farklı BAP konsantrasonu (0 mg/L, 0.5 mg/L, 2 mg/L) bulunan ortamlara taşınmışlardır. Rejenere ve belli bir uzunluğa erişen örnekler gelişimlerini sağlamaları için aynı besi ortamına sahip magenta kutularına taşınmışlardır. Laboratuvar şartlarında gelişen embriyolar magenta kutularında 6-7 cm uzunluğa ulaştıktan sonra toprağa alıştırılmaları sağlanmıştır. IZA buğdayı için, 2,4-D içeren ortamlarda en yüksek ve düşük kallus ağırlığı 3.54 g ve 1.99 g olmuştur. Dicamba içeren ortamlarda ise 3.71 g ve 2.02 g bulunmuştur. Ekmeklik buğday için, 2,4-D içeren ortamlarda 1.20 g ve 2.57 g olurken Dicamba'da 1.68 g ve 3.46 g gözlemlenmiştir. Kallus boyutları IZA buğdayı için, 2,4-D'de sırasıyla 0.79 cm ve 0.95 cm bulunmuştur. Dicamba için 0.87 cm ve 1.10 cm olmuştur. Ekmeklik buğdayda, 2,4-D için sonuçlar 0.78 cm ve 1.01 iken Dicamba'da 0.98 cm ve 1.22 cm'dir. En yüksek re-jenerasyon kapasitesi sırasıyla IZA buğdayın %71.33 iken ekmeklik buğdayda %65.33 olmuştur. En düşük re-jenerasyon kapasitesi ise IZA buğdayında %6 iken ekmeklik buğdayda %7.33 bulunmuştur. Bitkicik sayısı bakımından en yüksek değer IZA buğdayında 3.08 iken ekmeklik buğdayda 3.71 görülmüştür. En düşük değerler ise yine IZA buğdayında 1.33 iken ekmeklik buğdayda 1.29 olmuştur. Bu sonuçlar IZA buğdayının bor stresine doku kültürü seviyesinde ekmeklik buğdaya göre daha avantajlı olduğunu göstermektedir. Öte yandan bitki oluşması ve gelişmesi açısından ekmeklik buğday IZA buğdayına göre daha etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Wheat has been a big part of human history since the first agriculture activity appeared in the past. The first cultivated species, IZA (Einkorn) (Triticum monococcum subsp. monococcum) is an important part of this historical process. In addition, bread wheat (Triticum aestivum), which we use for making bread, has, currently, great importance for human nutrition in the world. Today, biotechnological developments are preferred more than classical methods to increase the nutritional values and quality of these wheat and other plant species. In this study, callus formation was achieved by applying embryo culture under five different doses boron stresses (0, 6.2, 12.4, 24.8, and 37.2 mg/L) on mature embryos of diploid IZA and hexaploid variety of Tosunbey wheat, with four different concentrations (0, 1, 2 and 4 mg/L) of two different auxin hormones (2,4-D and Dicamba). The calli formed were then moved to environments with three different BAP concentrations (0, 0.5, and 2 mg/L) to succeed regeneration. Samples when they reached to a certain length, they were moved to containers that contain the same media for their development. Regenerated certain length samples were moved to magenta containers with the same media for the development. The embryos developed in in vitro conditions were allowed to acclimate to the soil after reaching 6-7 cm in length in the magenta boxes. For IZA wheat, the highest and the lowest callus weight was 3.54 and 1.99 g in 2,4-D. media. In Dicamba, 3.71 and 2.02 g were found. For bread wheat, 1.20 and 2.57 g were observed in 2.4-D media while 1.68 and 3.46 g were observed in Dicamba one. Callus dimensions were found as 0.79 and 0.95 cm in 2.4-D for IZA wheat, respectively. It was 0.87 and 1.10 cm in Dicamba. In bread wheat, the results for 2, 4-D are 0.78 cm and 1.01, while in Dicamba it is 0.98 and 1.22 cm. The highest regeneration capacity was 71.33% of IZA wheat and 65.33% for bread wheat. The lowest regeneration capacity was 6% in IZA wheat and 7.33% in bread wheat. The highest number of plants was 3.08 in IZA wheat and 3.71 in bread wheat. The lowest values were 1.33 in IZA wheat and 1.29 in bread wheat. These results showed that IZA wheat is more tolerant to boron stress than bread wheat at the tissue culture level. On the other hand, bread wheat was more effective than IZA for plant regeneration and development.