OBS ağları üzerinde farklı trafik modellerinin karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of different traffic models over OBS networks
- Tez No: 198503
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİM ZAİM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZETOBS AĞLARI ÜZERİNDE FARKLI TRAFİK MODELLERİNİNKARŞILAŞTIRMALI ANALİZİİletim bantgenişliği talebindeki sürekli artış İnternet ve benzeri servislerin artışı ile doğruorantılıdır ve bu durum var olan internet ağ omurgalarının yeteneklerini zorlamaktadır.Dalgaboyu-Bölmeli Çoğullama sistemlerinin bulunması fiber optik teknolojisininkapasitesinin genişlemesi için uygun bir platform sağlamıştır. Böylece bu bantgenişliğitalebi sorunu da bu sayede çözümlenmiştir.Sonrasında ise OBS, optik ağlarda paket anahtarlamaya göre daha az karmaşık birteknoloji gerektiren yeni bir anahtarlama tekniği olarak ortaya çıkmıştır.OBS, tam-optik Dalgaboyu-Bölmeli Çoğullama ağları için gelecek vaat eden birçözümdür. Günümüzde kullanılmakta olan tam-optik teknolojinin sınırlarınıda hesabakatarak OBS, optik paket anahtarlamanın ve dalgaboyu yönlendirmenin avantajlarınıkendi bünyesinde toplar. OBSde kullanıcı verisi ağın kenarında toplanır, varış adresinegöre sıralanır, sonrasında çeşitli boyutlarda çoğuşmalar oluşturacak şekilde gruplanır vevarış noktasına iletilirler.Bu çalışmada, kaynak düğümden belirli bir dağılıma göre yola çıkan çeşitli boylardakipaketlerin belirli bir hedefe gidişleri temel alınmıştır. Paketlerin hedef düğümegidişlerinde farklı OBS işaretleme protokolleri kullanılmıştır. Simulasyonda üstündepaketlerin ağ giriş düğümüne gelişleri ve sonrasında bu protokollere uygun olarak hedefdüğümlere gönderilişlerinin yer aldığı veri iletim kanalı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYA COMPARATIVE ANALYSIS OF DIFFERENT TRAFFIC MODELS OVEROBS NETWORKSIncreasing demand for transmission bandwith is directly proportional with internet andrelated services and this fact stretches the capabilities of the existing Internet backbones.The invention of Wavelength-Division Multiplexing (WDM) systems provides aplatform to expand the optical fiber technology . So the problem of bandwith demand issolved.OBS is presented as a new switching paradigm and needs less complex technologycompared with the packet switching in optical networks.OBS is a promising solution for all-optical WDM networks. OBS involves theadvantages of optical packet switching and wavelength routing while taking intoaccount the limitations of the todays? all-optical technology. In OBS the user data is atfirst collected at the edge of the network than sorted according to the destination adress atlast grouped into different length of bursts and transmitted to the destination.This study is based on the transmission of the packets with different sizes from a sourcenode to a predefined destination node. During this transmission, the packets are producedaccording to a given distribution. At the transmission of the packets, different OBSsignalling protocols are used. In the simulation the data channel on which the packetscome to the ingress node and transmitted to the destination node according to theseprotocols is examined.