Dalgacık yöntemi kullanılarak Gelibolu bölgesinin gravite ve manyetik anomali haritalarının yorumu
Interpretion of the analysis of magnetic and gravity anomalies maps of Gelibolu region by using wavelet transform
- Tez No: 198504
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHİTTİN ALBORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, TPAO tarafından elde edilen gravite ve manyetik anomali haritalarınaDalgacık yöntemi uygulayarak Gelibolu Bölgesi'nin tektonik yapısı aydınlatılmayaçalışılmıştır. Bu tezde, Dalgacık yönteminin sınır saptama konusundaki başarısı ilerejyonal ve rezidüel anomali haritalarının ayrımı üzerinde durulmuştur. Dalgacıkyöntemi ilk olarak sentetik örnekler üzerinde denenmiş, başarılı sonuçlar elde edildiktensonra arazi verilerine uygulanmıştır. Ayrıca gravite ve manyetik anomali haritalarındanalınan kesitlerle, bu bölgede anomali oluşturan jeolojik yapılar modellenmiştir. Eldeedilen sonuçlar yine TPAO tarafından bölgede alınan derin sismik kesitler ile (DG-158;DG-159) karşılaştırılmış, Gelibolu Yarımadasının tektonik yapısı ayrıntılı bir şekildeortaya çıkartılmış ve bu bölgede ters bir fayın varlığı saptanmıştır. Gelibolu Bölgesi içinyeni bir tektonik harita geliştirilmiştir.Yapılan bu çalışma ile Dalgacık yöntemininyeraltındaki jeolojik yapı sınırlarının saptanmasında önemli ölçüde yararlar sağladığıgörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, wavelet transform is used to identify tectonic structure of Gelibolu Regionby using magnetic and gravity anomalies maps optained by TPAO. The success ofwavelet method for determining the limit border edge and distinction between regionaland residual maps are discussed. First of all, the wavelet method is applied to syntheticsamples, after having good results, the method is applied to field data. In addition to thegeological structures creating anomaly are modelled with the cross-sections capturedon magnetic and gravity anomalies maps. The results are compared with the deepseismic cross sections taken on Gelibolu by TPAO (DG-158; DG-159) and tectonicstructure of Gelibolu Peninsula is determined in detail. This study also show thatdetermination a revese fault in this region. In addition to development a new tectonicmap of Gelibolu Peninsula. We also say that the succes of wavelet transform fordetermining the limit border analyse.