Design and construction of a semi anechoic chamber and investigation into noise characteristics of a vacuum cleaner
Yarı yansımalı oda tasarımı ve elektrik süpürgesi gürültü karakteristikleri üzerine uygulaması
- Tez No: 198513
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN, PROF. DR. OSMAN CAHİT ERALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada bir fan karakteristiriği ve bu fanın gürültü ölçümü yarı yansımalı bir odada yapılmıştır. Ses ölçümlerinin yapıldığı yarı yansımalı oda ISO 3745 standardına gore tasarlanmış ve ODTÜ Makina Mühendisliği Akışkanlar Mekaniği Laboratuarı'nda inşa edilmiştir.. Fan karakteristği basit olarak AMCA 210-75 standardında öngörüldüğü üzere fan verimi, motor montajı ve motorun voltaj ve akımı ile motor parçasının güç harcamasını hesaplayarak belirlenmiştir. Gürültü ölçümleri iki mikrofon kullanılarak çok kanallı veri toplama ve işleme sistemi kullanılarak yapılmıştır. Elektrikli süpürge ses ölçümleri için bir çok değişik pozisyonda ve konfigürasyonda elektrik süpürgesi parçaları yer değiştirilerek kaşılaştırmalı olarak ses ölçümleri alınmıştır. Sonuçlara gore motor çevresindeki sönümleme malzemesinin gürültü yalıtımında etkili olduğu gözlemlenmiştir. İki farklı yutumlama malzemesi karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study a centrifugal fan is studied for noise characteristics and measurements in a semi- anechoic room. A semi-anechoic room is constructed inside Fluid Mechanics Laboratory of Mechanical Engineering Department has been qualified with respect to ISO 3745 standard. The fan characteristic is obtained as proposed in AMCA standards 210-75, by simply measuring the voltage and current of the motor during operation and calculating the power consumption of the assembly. Noise measurements are taken using two microphones attached to a multi-channel data acquisition and processing system in the semi anechoic room. Several different configurations of the vacuum cleaner with some parts removed or replaced systematically are considered during the noise measurements. Some of the results showed that the damping material placed inside the motor cover is proved to be very effective in noise reduction. Two different damping materials are examined for comparative evaluation.