Sert agrea ile üretilen parketaş üst tabakasının aşınmaya karşı dayanımının incelenmesi
Research of the resistant against erosion on upper layer of cobblestone which is made with hard agregate
  1. Tez No: 198520
  2. Yazar: MURAT ÖZBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAHRİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzdeki beton kaplama alanlarında aranan önemli bir özellik betonun aşınmadayanımının yüksek olmasıdır. Beton dayanımının yüksek olmasıyla birlikte betonun bir çokfiziksel özellikleri de dayanıma bağlı olarak artmaktadır.Agreganın kimyasal bileşimi, minerolojik yapısı, fiziksel ve mekanik özelliği agreganın eldeedildiği kayacın özelliklerine bağlıdır. Dolayısıyla da bu kayaçların özelliklerinin iyibilinmesi gerekmektedir.Bu tez kapsamında farklı 4 sert kayaçtan elde edilmiş agregalarla birlikte normal betonagregası olan kireç taşı esaslı agrega ile deneyler yapılmıştır. Bazalt, granit, andezit ve grikalker ve kum kullanılarak; C-20, C-30, C35 ve C-40 dayanım sınıflarında ve her bir sınıfiçerisinde beton numuneler üretilmiştir. Karışımlarda her bir sınıf için çimento miktarları,agrega granülometrik oranları, S / Ç oranları sabit olarak belirlenmiştir.Üretilmiş olan karışımlardan alınan numunelere 7 ve 28 günlük aşınma dayanım deneyleriyapılmıştır. Deneyler sonucunda ; beton aşınma dayanımında , beton sınıflarının etkisinin çokolmadığı, daha çok kırmataştan oluşan agregaya bağlı olduğu görülmüştür.vii
Özet (Çeviri)
Nowadays one of the important characteristic of concrete coating area is high resist ofconcrete to erosion. Most of physical properties of concrete erosion is increasesed depend onresistance with high resist of concrete erosion.Composition of agrega, mineralogist structure physical and mechanical properties depend onthe rock properties which agrega is made. Therefore properties of the rock units should beknown well.In context of the thesis, experiments are made with aggregates which was made from threedifferent hard rock pieces and also aggrega which was made from limestone; was used. ByUsing Basalt, Granit, Andezit, limestone, sand sample of concrete, belong to C20, C 30, C 35and C 40 classes, were produced. Cement amount, aggrega ratios, w / c ratios are taken fixedfor every mixture class.7 and 28 days erosion resist experiments are applied to simples that are taken from mixtureswhich were made . As a results of these experiments, concrete erosion resistance depends onagrega which was made from pleats rocks not effect of concrete classes.viii