Ernst alanında hareket problemi
Motion problem in Ernst field
- Tez No: 198538
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHSUVAR ZEBİTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde, Einstein-Maxwell denklemlerinin tek kesin çözümü olan Ernst karadeliğinin,yığılma diskini temsil eden ekvator düzlemindeki dairesel yörüngeler ve özellikleri saptanmışbulunmaktadır. Bunun için önce, Schwarzschild, Kerr ve Kerr-Newman modelleri için benzerhesaplar belirli bir program dahilinde yapılmış, ardından da Ernst karadeliği için önce yüksüzbir tanecik için, daha önce çok farklı bir yoldan bulunmuş olanlarla tamamen aynı sonuçlartekrar elde edilmiş, daha sonra yüklü tanecik için dairesel yörüngelerin benzer özelliklerineilişkin özgün sonuçlar elde edilmiştir.iii
Özet (Çeviri)
In this thesis, the circular orbits and its features in the equatorial plane which represents theaccretion disk of black hole for the Ernst black hole which is only exact solution of thecombined Einstein-Maxwell equations have been studied. First, similar calculations in anappropriate program has made for the Schwarzschild, the Kerr, the Kerr-Newman models.Afterwards, first entirely same results has found with different methods for the chargelessparticles in the field of the Ernst black hole. Second, some original results has obtainedconcerned similar pecularities of the circular orbits for the charged particles.iv