İzobarik şartlarda çeşitli ikili ve üçlü karışımlara ait sıvı-buhar denge verilerinin bulunması ve korelasyonu
Determining liquid-vapour equilibrium data of different binary and ternary mixtures and correlation at isobaric conditions
  1. Tez No: 198539
  2. Yazar: NESLİHAN SİPAHİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN HASDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sıvı-Buhar denge verileri, kimyasal madde veya karışımlarının belirli koşullardakidavranışları ile ilgili çalışmalarda önemli bir yol gösterici rolünü üstlenmekte olup;destilasyon, adsorpsiyon, absorbsiyon gibi ayırma işlemlerinde kullanılan cihazlarındizaynı, etkin olarak işletilmesi ve enerjinin verimli olarak kullanılması açısından önemtaşımaktadır.Deneysel veriler ve modelden elde edilen veriler arasında karşılaştırma yapılarak çeşitlitest yöntemleriyle metodun çalışılmakta olan kombinasyona uygunluğu belirlenmekteve söz konusu metodun kullanılabilirliği ile ilgili bir görüşe varılabilmektedir.Bu çalışmada; çeşitli ikili ve üçlü karışımlara ait sıvı-buhar denge verileri izobarikkoşullarda deneysel olarak bulunmuştur. Denemeler Fischer Labodest sıvı-buhar dengecihazında gerçekleştirilmiş, cihazdan alınan sıvı ve buhar faza ait numuneler HP-6890tipi gaz kromatografi cihazında analize tabi tutulmuş, asit analizleri volumetrik titrasyonmetoduyla gerçekleştirilmiştir. Bu aşamada ulaştığımız deneysel veriler, ikili ve üçlükarışımlara ait sıvı faz kompozisyonları, buhar faz kompozisyonları olup; buradanfügasitelerin eşitliği prensibinden yola çıkılarak oluşturulmuş bir Q-Basic yazılımıyardımıyla deneysel aktivite katsayılarına ulaşılmıştır.Söz konusu karışımlara uygunluğunu test etmiş olduğumuz aktivite katsayısı modelleri;NRTL, UNIQUAC, UNİFAC, WILSON modelleri olup; Chem CAD 5.2 Professionalprogramı yardımıyla bu model denklemlerden elde edilen veriler ile deneysel verilerkarşılaştırılmıştır. Çalışmalardaki tüm veri ve sonuçlar uygun tablo ve grafiklerlesunulmuştur.x
Özet (Çeviri)
SLiquid-vapour equilibrium data is in great importance in the case of the behaviour ofchemical substances and mixtures at different conditions and also it is important atseparation operations as distillation, adsorbsion, absorbsion; operating themactively,using the energy efficiently.Comparing between the experimental data and data obtained from the model; thesuitability of method to the combination with different test methods is determined andwe can have an opinion about the uses of the method.In this work, liquid-vapour equilibrium data belongs to different binary and ternarymixtures is reached at izobaric conditions experimentally. Experiments are treated byFischer Labo Dest liquid-vapour equilibrium equipment; samples belong to liquid-vapour phase is analysed by HP-6890 gas chromotographic equipment and acidanalyses are determined by the volumetric titration method. Experimental data that isreached in that way is liquid and vapour phase compositions belong to binary andternary systems; experimental activity coefficients are determined by a Q-Basiccomputer programme based on the equation of fugacity principle.Activity coefficient models that we tested the suitability to the mixtures are the modelsas NRTL, UNIQUAC, UNIFAC, Wilson; the data, obtained from model equation inChem CAD 5.2 Professional, is compared with the experimental data. All of the dataand conclusions are presented by the tables and graphs.xi