Dokunmakta olan kumaşlarda kıvrım gerginlik ilişkisinin araştırılması
Investigation of crimp yarn tension relation in weaving fabrics
  1. Tez No: 198624
  2. Yazar: GÜLCAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
T.C.ULUDAĞ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜDOKUNMAKTA OLAN KUMAŞLARDAKIVRIM GERG NL K L ŞK S N NARAŞTIRILMASIGÜLCAN ÖZKANDOKTORA TEZTEKST L MÜHEND SL Ğ ANAB L M DALIBURSA 2005ÖZETBu çalışmada, farklı dokuma koşulları için dokuma kumaşlarda kıvrım ilegerginlik arasındaki ilişki hem tezgah üzerindeki kumaşta hem de ham kumaştaaraştırılmıştır.Birinci bölümde çalışmanın amacı sunulurken, ikinci bölümde bu konuyu elealan teorik ve deneysel çalışmalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, deneyselçalışmanın yapılacağı dokuma makinası ve ölçme düzeneği tanıtılmıştır.Deneysel çalışma sonuçlarının sunulduğu ve değerlendirildiği dördüncübölümde, deneysel çalışmalar iki grup altında incelenmiştir. Birinci grup deneyselçalışmalarda, çözgü gerginliği ile çözgü levendinden beslenen çözgü ipliği miktarıarasındaki ilişkilerin yanında, çözgü gerginliği ile ham kumaştaki çözgü ve atkıkıvrımları arsındaki ilişkiler sunulmuştur. kinci grup deneysel çalışmalarda ise, biryandan tezgah üzerinde tezgah eni boyunca çözgü gerginliğindeki değişim farklıdokuma koşullarındaaraştırılırken, diğer yandan da bu gerginlik değişiminin hem tezgahüzerindeki kumaşta hem de ham kumaşta kıvrım oluşumuna etkileri sunulmuştur.Dördüncü bölümde Başer(1982)'e ait yaklaşık ve kesin teorilerin çözümü bilgisayarortamında yapılarak, bu teorilerden elde edilen çözgü gerginliği-kıvrım ilişkilerideneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.Son olarak beşinci bölümde, genel bir tartışma ve bundan sonra yapılacakçalışmalar için öneriler sunulmuştur.ANAHTAR KEL MELER:Çözgü ipliği, atkı ipliği, kıvrım, dokuma makinası, çözgü gerginliği, çözgü salmamekanizması, çözgü besleme miktarı.
Özet (Çeviri)
T.C.ULUDAĞ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜDOKUNMAKTA OLAN KUMAŞLARDAKIVRIM GERG NL K L ŞK S N NARAŞTIRILMASIGÜLCAN ÖZKANDOKTORA TEZTEKST L MÜHEND SL Ğ ANAB L M DALIBURSA 2005ABSTRACTIn this thesis, crimp- yarn tension relation is investigated for both loomstate andfabric on the loom under different weaving conditions.In the first chapter, aim of the work is presented and in the second chapter,previous theoretical and experimental studies are presented. Weaving machine used inthe experiments and measurement system are explained in the third chapter.Experimental work is presented in two groups in the fourth chapter. In the firstgroup experimental studies, relationship between warp tension and warp and weftcrimps are presented in the addition to relationship between warp tension and warp yarnfeed from warp beam. In the second group experimental studies, widthwise warptension distribution and its effect on crimp formation under different weavingconditions are presented. Also, in the fourth chapter, warp tension-crimp relation isobtained from Başer?s (1982) theories ( large deformation and approximate lineartheories ) and compared with experimental results.Finally in the fifth chapter, a general discussion and suggestions for future workare presented.KEY WORDS:Warp yarn, weft yarn, crimp, weaving machinery, warp tension, let-off mechanism,warp feed