Pamuklu mamullerde kullanılan buruşmazlık kimyasalları ile renk arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between the wrinkle recovery finishing agents that are used for cotton fabrics and colour
  1. Tez No: 198632
  2. Yazar: NESRİN SEZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLHALİK İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
PAMUKLU MAMLULLERDE KULLANILAN BURUŞMAZLIKMADDELER LE RENK ARASINDAK L ŞK N N NCELENMESHAZIRLAYAN: Nesrin SEZERÖZETBu çalışmada pamuklu kumaşlara uygulanan buruşmazlık bitim işleminin kumaşrengi üzerindeki etkisi incelenmiştir.Çalışmada 3/1 dimi dokuma örgüsünde %100 pamuklu kumaş ve reaktifboyarmadde kullanılmıştır. Numune kumaşlar dört farklı ticari firmadan tedarik edilendört farklı yapıdaki buruşmazlık kimyasal maddesi ile muamele edilmiştir.Deneysel çalışmalarda numune kumaşlar optimum bir reaktif boyama reçetesinegöre boyanmıştır. Daha sonra her buruşmazlık bitim işlemi maddesi ile üçkonsantrasyon ve üç kondenzasyon temperatürü esas alınarak kumaşlara apre işlemiuygulanmıştır. Kumaşta bitim işleminin oluşturduğu renk farklılığının sayısal olarakifade edilebilmesi için, bitim işleminden önce ve bitim işleminden sonra renk değerleriölçülmüştür.Elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak farklı kimyasal maddelerin farklıkonsantrasyon ve temperatürlerde renk üzerinde nasıl bir etkiye yol açtığı incelenmiştir.ANAHTAR KEL MELERBuruşmazlık bitim işlemi, renk farklılığı, renk, pamuk, selüloz
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN THEWRINKLE RECOVERY FINISHING AGENTS THAT ARE USED FORCOTTON FABRICS AND COLOURBy Nesrin SEZERABSTRACTThe effects of wrinkle recovery finishing processes that are applied to cottonfabrics on fabric colour are investigated in this research.In the study, 100% cotton fabric having 3/1 twill structure and reactive dyes areused. Dyed fabric samples were processed with four different wrinkle recoveryfinishing agents that were supplied by four different commercial companies.In the experimental part, fabric samples were dyed according to an optimumreactive dyeing recipe. After dyeing, each wrinkle recovery finishing agent was appliedto the fabrics at three different concentrations and at three different curing temperatures.Colours of the fabric samples were measured before and after the finishing processes toinvestigate the numerical colour differences caused by the finishing processes.The effects of wrinkle recovery finishing applications on colour of the cottonfabrics were investigated by changing application conditions.KEY WORDSWrinkle recovery finishing, color difference, colour, cotton, cellulose