Acil hizmet araçlarının GPS tabanlı denetim ve organizasyonu
GPS based inspection and organization system for the emergency service vehicles
  1. Tez No: 198637
  2. Yazar: EYÜP ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL YEŞİLÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ACİL HİZMET ARAÇLARININ GPS TABANLI DENETİM VE ORGANİZASYONUEYÜP ÇAĞLARÖZETGünümüz şehirlerinin kalabalık ve çarpık yapıları, 112 Acil Hizmet Araçlarının adresbulmalarını, bir noktadan başka bir noktaya gitmelerini zorlaştırmaktadır. Ambülânslar,bilinmeyen adresler, trafik yoğunluğu, gerçek dışı aramalar, şehirlerin geniş alana yayılmaları,organizasyon yetersizlikleri gibi nedenlerden dolayı birçok zaman kaybına uğramaktadırlar.Bazı durumlarda bu gecikmeler yaşam yada ölüm nedeni olabilir. Ambülânsların hastalarıilgili hastaneye en kısa zamanda götürebilme 112 Acil Hizmet Servisinin temel görevidir.Etkili bir denetim ve organizasyonun sağlanması ambülânsların cevap verme süreleriniazaltacaktır. Bir insan hayatını kurtarmak için saniyelerin önemi düşünülerek bu tez çalışmasıyapılmıştır.Bu tezde, 112 acil hizmet servisinin denetim ve organizasyon problemlerine ve acildurumlara müdahale edebilme sorunlarının çözümü üzerine çalışma yapılmıştır. Bunun içinGIS, GPS ve Telsiz Haberleşme teknolojileri kullanılmıştır. Sistem gerçek zamanda daha iyikontrol, daha iyi denetim, daha iyi organizasyon ve daha iyi yönlendirme sağlamak amacıylatasarlanmıştır. 112 Acil Hizmet Servisi araçları üzerinde uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
GPS BASED INSPECTION AND ORGANIZATION SYSTEM FOR THEEMERGENCY SERVICES VEHICLESEYÜP ÇAĞLARABSTRACTWith the massive and complicated road networks of modern cities, finding an addressand good route to travel from one place to another is not a simple task for the emergencymedical service. Ambulances encounter many delays due to the traffic jams, unknownaddresses etc. Also non-real calls, insufficiensy of the current systems cause some delays. Insome cases these delays can be a matter of life or death. The efficient management ofambulances in order to achieve fast transportation of patients to the appropriate hospital is avital aspect of the quality of health services offered to citizens. Accomplishing an effectiveinspection and management of ambulances will minimize their response timeIn this thesis I present a system offering inspection and management for theEmergency Medical Service (EMS) vehicles (ambulances). The system integrates severaltechnologies including Geographic Information Systems (GIS), Global Positioning Systems(GPS) and RF wireless communication technologies. The aim of the system is to minimizeambulances? response time, make the management and inspection of the vehicles easier andimprove the quality of health services.