Non-histon proteinleri ve transkripsiyon mediatörlerinin HXT genleri transkripsiyonunun düzenlenmesine etkilerinin analizi
Analysis of the effects of non-histone proteins and transcriptional mediators on the regulation of HXT genes transcription
- Tez No: 198636
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEZAİ TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETNon-Histon Proteinleri ve Transkripsiyon Mediatörlerinin HXT GenleriTranskripsiyonunun Düzenlenmesine Etkilerinin AnaliziSinem GüzelvardarSaccharomyces cerevisiae'da HXT2 ve HXT4 genleri glukozun alımı için gerekli olaniki farklı transporter kodlar. Bu araştırmada mutant maya suşları kullanılarak, kromatinyapısını değiştiren faktörlerin HXT2 ve HXT4 genleri transkripsiyonuna etkileri araştırıldı.HXT2 ve HXT4 genlerinin transkripsiyonal aktivasyonlarının tamamen non-histonproteinleri olan Nhp6A/B'ye bağlı olduğu bulundu. nhp6A/B mutant maya suşunda HXT2 veHXT4 genleri transkripsiyonunda yaklaşık olarak 5-10 kat azalma belirlendi. Bu sonuçlara ekolarak, nhp10 mutantında HXT2 transkripsiyonunda 2 katlık bir azalmanın olması,Nhp10p'nin HXT2 geni transkripsiyonunun aktivasyonu için gerekli olabileceğini gösterdi.SAGA kompleksinin HXT2 ve HXT4 transkripsiyonlarına etkileri spt7 mutant maya suşukullanılarak araştırıldı. spt7 mutant maya suşunda HXT4 geni transkripsiyonunun yaklaşıkolarak 20 kat azaldığı bulundu. HXT4'den farklı olarak, HXT2 geni transkripsiyonunun spt7mutantında sadece 2 kat azaldığı bulundu.Maya mediatör kompleksinin HXT2 ve HXT4 genleri transkripsiyonuna etkileri deanaliz edildi. HXT4'ün hem bazal hemde aktive edilmiş transkripsiyonunun med2 mutantsuşunda 10-15 kat azaldığı bulundu. Fakat HXT2 transkripsiyonu med2 mutantında sadece 2kat azaldı. Diğer bir mediatör olan Srb10'un HXT2 ve HXT4 genleri transkripsiyonunaönemli bir etkisi olmadığı bulundu.Bu sonuçlar, daha önceden belirlenen transkripsiyon faktörlerine ek olarak HXT2 veHXT4 genlerinin transkripsiyonlarının SAGA kompleksi, Nhp6A/B ve Med2p iledüzenlendiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAnalysis of the Effects of non-histone proteins and transcriptional mediators on theregulation of HXT genes transcriptionSinem GüzelvardarIn the yeast Saccharomyces cerevisiae, HXT2 and HXT4 genes encodes two differentglucose transporters which are required for the glucose uptake. In this research, the effects ofchromatin modifying factors on the HXT2 and HXT4 genes transcriptions were investigatedby using mutant yeast strains.It was found that transcriptional activation of HXT2 and HXT4 are completely dependson the non-histone proteins Nhp6A/B. Approximately 5-10 fold decrease was determined inthe transcription of HXT2 and HXT4 genes in nhp6A/B mutant yeast cells. In addition to thisresults, 2 fold decrease in the transcription of HXT2 in nhp10 mutation indicated that Nhp10may be required for the activation of HXT2 genes. The effects of SAGA complex on theHXT2 and HXT4 transcriptions were investigated using spt7 mutant yeast strain. It was foundthat the transcription of HXT4 decreased approximately 20-fold in spt7 mutant yeast strain.Unlike HXT4 transcription, HXT2 transcription decreases 2-fold in spt7 mutants.The effects of yeast mediator complex on the transcription of HXT2 and HXT4 werealso analysed. It is found that both basal and activated transcription of HXT4 decrease 15 foldin the med2 mutant yeast strain. But, transcription of HXT2 decreased only 2-fold in med2mutant strain. It was also found that, Srb10p, which is another mediator protein, doesn?t haveany significant effect on HXT2 and HXT4 genes transcription.These results indicated that the transcription of HXT2 and HXT4 genes are regulated bySAGA complex, Nhp6A/B and Med2p, in addition to previously identified regulatorytranscription factors.