Bitki-iklim modeli (DSSAT) kullanılarak Bursa'da buğday için farklı su uygulama düzeylerinin analizi
The analysis of different irrigation levels for wheat in Bursa using crop-weather model (DSSAT)
- Tez No: 198647
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SENİH YAZGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZETSon yıllarda çok sayıda geliştirilen bitki-iklim modelleri yardımıyla, bitkiselüretime toprak, bitki ve atmosfer koşullarının etkileri belirlenebilmektedir. Bu konudayaygın olarak kullanılan modellerden biri de DSSAT V4 (Decision Support System forAgrotechnology Transfer Version 4) bitki-iklim modelidir. Ancak bu modelleringüvenilirliği, model sonuçlarının, gerçek arazi sonuçları ile karşılaştırılmasıylamümkündür.DSSAT V4 bitki-iklim modelinin, Bursa'da yetiştirilen Gönen, Pehlivan veKöksal-2000 ekmeklik buğday çeşitlerinin farklı su uygulama düzeylerinde, kimi verimparametrelerinin tahminlenmesinde, kullanım olanağı araştırılmıştır. Bu amaçla UludağÜniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi arazisinde,2001-2002 ve 2002-2003 yıllarında, anılan çeşitlere ilişkin tarla denemeleri kurulmuş,susuz, 25 mm, 50 mm, 100 mm sulama suyu uygulanmış, elde edilen verimparametreleri, model sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Araştırmanın yürütüldüğü her ikiyılda da, model sonuçları ile arazi sonuçları büyük benzerlik göstermiş, ilk yıldasırasıyla 6613 kg/ha-6240 kg/ha, ikinci yılda ise 3517 kg/ha-3447 kg/ha çeşitlerortalaması olarak elde edilmiştir.Her iki yılda da tane verimi, hasat indeksi, biomas ve vejetatif ağırlık değerleri,gerçek değerlere yakın olduğundan, bu parametrelerin model ile tahmin edilebileceği,birim tane ağırlığının ise gerçek değerlerden düşük olması nedeniyle, özellikle ikinciyıl, 50 mm ve 100 mm su uygulama düzeyleri için tahmin edilemeyeceği söylenebilir.ANAHTAR KEL MELER: Bitki- klim Modeli, DSSAT, Buğday, Benzetim, TarımsalMeteoroloji
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWith the help of crop-weather models that have been developed in recent years, it can beestimate how soil, plant and atmospheric conditions affect the agricultural production. One ofthe common models that have been in use is DSSAT V4 crop-weather model (DecisionSupport System for Agrotechnology Transfer Version 4). However the reliability of usingthese models is possible with comparing the model and field results.In this study, the probability of using the crop-weather model was tested in predicting somedata parametres of wheat kinds Gönen, Pehlivan and Köksal-2000 for bread-making underdifferent irrigation levels. For this purpose, in the field of Agricultural Research andApplication Centre of Agricultural Faculty in Uludag University, field-crop trials weredesigned using those wheat kinds mentioned above. In those field-crop trials, so called wheatkinds were non irrigated and irrigated by 25 mm, 50 mm and 100 mm of irrigation water andthe yield parametres obtained were compared to the model results. There was a greatsimilarity between the model results and field results during both years in which the researchwas done. During the first year average kinds 6613 kg/ha and 6240 kg/ha were obtainedwhereas in the second year the results were 3517 kg/ha and 3447 kg/ha.In both years, because the crop yield, harvest index, biomass and vegetative weight valueswere similar to the real ones, we could say that those parametres could be estimated with thehelp of the model whereas we could not say that unit grain weight could be estimated in thesame way because its values were lower than the real ones, particularly in the second year, forirrigation levels of 50 mm and 100 mm.KEY WORDS: Crop-Weather Model, DSSAT, Wheat, Simulation, AgriculturalMeteorology.