Katırlı dağının Bursa florası
Flora of Katırlı mountain (Bursa)
  1. Tez No: 198646
  2. Yazar: EYÜP ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
iÖZETBu çalışma Bursa ilinin kuzeydoğusunda yeralan Katırlı Dağı'nın florasınıoluşturmaktadır.Araştırma alanından 04.04.2003-19.06.2005 tarihleri arasında, 173 farklı istasyondantoplanan, 1800 bitki örneğine dayanılarak hazırlanan, çalışma sonunda 88 familya ya ait 331cins, 428 tür, 124 alttür ve 83 varyete saptanmıştır. Toplam takson sayısı 635'dir. 14 taksonPteridophyta bölümüne, 621 takson Spermatophyta bölümüne aittir. Gymnosperm alt bölümü5 taksona, Angiosperm alt bölümü 616 taksona sahiptir. Bunlardan 539 takson Dikotiledon,77 takson Monokotiledon sınıfına aittir.Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımları ve oranları şöyledir; Akdeniz elementi124 (% 19.5), Avrupa-Sibirya elementi 110 (%17.3), İran-Turan elementi 8 (%1.3) ve çokbölgeli yada bölgesi bilinmeyenler 393 (% 61.9). Endemik takson sayısı 34 olup endemizmoranı %5.4'tür. En fazla takson içeren familyalar sırasıyla Asteraceae (127), Fabaceae (105),Poaceae (37) Lamiaceae (30), Brassicaceae (21), Rosaceae (21)'dir. En fazla takson içerencinsler Trifolium (29), Vicia (19), Anthemis (14), Medicago (11), Lathyrus (10) dur.Bu çalışma sırasında dünya için yeni bir Verbascum L. taksonu tanımlanmış olup bilimdünyasına tanıtılmak üzere hazırlanmıştır.Ayrıca bu çalışma sonucunda A 2 (A) karesi için yeni kayıt olan 20 takson tespitedilmiştir.Anahtar Kelimeler : Flora, Katırlı Dağı, Bursa, Türkiye
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTFLORA OF KATIRLI MOUNTAIN (BURSA)This study consist of the flora of the Katırlı Mountain located in the northeast of Bursaprovince.At the end of the study, based on 1800 plant specimens collected from 173 diferentstations in the research area between 04.04.2003 and 19.06.2005, 331 genera, 428 species,124 subspecies and 83 varieties belonging to 88 families have been determined. The numberof taxa collected is 635. 14 taxa belong to Pteridophyta division, 621 taxa belong toSpermatophyta division. Gymnosperm subdivision has 5 taxa, Angiosperm subdivision has616 taxa , from which 539 taxa and 77 taxa belong to Dicotyledon and Monocotyledonrespectively.The distribution of the taxa according to the phytogeographical regions and their rates;Mediterranean elements 124 (19.5), Euro-Siberian elements 110 (17.3), Irano-TuranianElements 8 (1.3) and multiregional or unknown originated 393 (61.9). The number ofendemic taxa is 34 and the rate of endemism is %5.4. Abundant taxa containing families arerespectively, Asteraceae (127), Fabaceae (105), Poaceae (37), Lamiaceae (30), Brassicaceae(21), Rosaceae (21). The largest genera are Trifolium (29 taxa), Vicia (19 taxa), Anthemis (14taxa), Medicago (11 taxa) and Lathyrus (10 taxa).During that study, the new Verbascum L. was identified and prepared in order to beintroduced the world science.More over at the end of the study, 20 taxa new records were found for A 2 (A) square.Key words : Flora, Katırlı Mountain, Bursa, Turkey