Genetik algoritmalar ile tıbbi veri madenciliği
Medical data mining via genetic algorithms
  1. Tez No: 198723
  2. Yazar: EMİNE TUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hazırlanan bu tezde, öncelikle kısaca Genetik Algoritma yöntemiaçıklanmıştır. Genetik Algoritma evrim sürecini modelleyen ve en iyi çözümübulmayı hedefleyen bir makine öğrenmesi tekniğidir. Daha sonra verimadenciliğinden bahsedilmiştir. Veri madenciliği depolanan verilerden belliteknikler kullanarak faydalı bilgiler elde etme işlemidir. Çalışmada Doğal BağışıklıkSisteminden esinlenerek oluşturulmuş bir metot olan Yapay Bağışıklık Sistemiönerilmiştir. Burada SAND olarak bilinen bir yaklaşım sunulmuştur. Bu yaklaşımhatayı minimize eden bir arama ile veri kümesinde en iyi başlangıç populsyonunuüretmeyi hedefler. Ayrıca daha hassas sonuçlar üretmek için bir yöntem olarakBulanık Mantıktan yararlanılmıştır. Bu çalışmada genetik algoritma kullanılarak birveri madenciliği uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulamada tıbbi verilerkullanılmıştır. Kanser hastalarına ait veriler içinde hastalığa sebep olan etken gruplarıaraştırılmaktadır. Amaç sık karşılaşılan hastalık sebeplerini bulmaktır.Anahtar Kelimeler : Veri Madenciliği, Genetik Algoritma, Bulanık Mantık,Yapay Bağışıklık Sistemleri Sınıflandırma
Özet (Çeviri)
In this thesis, at first Genetic Algorithms explained. Genetic Algorithm is amachine learning tecnique that aims to modelling the evolution and tries to find outthe best solution. And then this thesis is about Data Mining. Data mining is anoperation that uses some techinques to verify inferences from stored data. ArtificialImmune System which is generated by inspiration of Natural İmmune System wassuggested in this study. In this thesis, approach that is known as SAND was offered ,that aims at generating a dedicated initialize a population of ahromosomes that bestcovers the search space, to be searched in order to minimize the errorsurface..Additionally to generate more delicate results Fuzzy Logic was used as atechnique. In this study by using genetic algorithm we have developed data miningapplication. In the application medical data was used. we serarcehed effective groupsthat causes cancer on data about cancer people. Object is to find mostly encounteredcancer causes.Key Words : Data Mining, Genetic Algorithm, Fuzzy Logic, ArtificialImmune Systems, Classification