Kümeleme ve çoklu karesel ayırma çözümleme teknikleri ve uzaktan algılanmış uydu verisi yardımıyla Eskişehir/Kırka çevresinde bor madeni araştırması
Researching boron mine around Eskişehir/Kırka by means of clustering and multiple quadratic discriminant analyses and remote sensed satallite data
- Tez No: 198778
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ivÖZETGünümüzde birçok alanda kullanılan mevcut doğal kaynakların hızla tükenmesi,yeni doğal kaynakların keşfedilmesinin önemini arttırmıştır. Bu doğal kaynaklarınbaşında hemen hemen kullanılmadığı alan bulunmayan ?Bor? madeni gelmektedir.?Kümeleme ve Çoklu Karesel Ayırma Çözümleme Teknikleri ve UzaktanAlgılanmış Uydu Verisi Yardımıyla Eskişehir/Kırka Çevresinde Bor MadeniAraştırılması? isimli bu çalışmada Etibank maden işletmelerine bağlı Eskişehir/ Kırkabor maden açık ocağı alanı dışındaki yaklaşık 1765 kilometrekarelik sahada bormadeninin varlığı araştırılmıştır.Bu araştırmada öncelikle konunun daha iyi anlaşılması için uzaktan algılama vecoğrafi bilgi sistemlerine ait temel kavramlar ile çalışmada kullanılan çok değişkenliistatistiksel teknikler aktarılmıştır. Eskişehir/Kırka çevresinin uydu verisine çokdeğişkenli istatistiksel teknikler uygulanmış, çoklu karesel ayırma analizi çözümlemesonuçları görüntü şekline dönüştürülerek, mevcut görüntü paket programlardabulunmayan çoklu karesel ayırma çözümle tekniğiyle görüntü gruplandırılmasına yenibir boyut getirilmiştir.Son olarak uydu verisine uygulanan en kısa uzaklık, en çok olabilirlik ve paketprogramlarda bulunmayan çoklu karesel ayırma teknikleri koordinatlı çözümlemesonuçları arazide kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
vSUMMARYIt has increased the importance of discovering the new natural resources becausethe present natural resources used in many fields has been run out. The primary naturalresources the ?Boron? mine which is used in every field of industry.In the work called ?Researching Boron Mine Around Eskişehir/Kırka By meansof Clustering and Multiple Quadratic Discriminant Analyses and Remote SensedSatallite Data ? It has been researched the bor mine in the field out of theEskişehir/Kırka open pit boron mining, approximate 1765 square kilometeres, to find aresource of bor mine.In this thesis primarily to understand the subject very well, it has been stated inthe study of remote sensing and geografical information systems in bases of rulesthough multivariable statistical techniques used. Converting the results of multivariablequadratic discriminant analysis in to image case, it brought a new dimension to imageclustering by multivariable quadratic discriminant analys technique which is not exist inthe image package programs.Lastly, it has been controled study land the result of multivariable quadraticdiscriminant with coordinates which is not exist in this technique and package program,minumum distance, maximum likelihood applyed satallite data.