Dizel motorlarda JP-8 yakıtı uygulamaları
Applications of JP-8 fuel on diesel engines
- Tez No: 198781
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN UĞURLUBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETBu çalışmada; HOBART uçak çalıştırıcısına ait Perkins dizel motoru ilebomba yükleme cihazına ait RD 270 Ruggerini dizel motorlarının dizel yakıtınaalternatif olarak Jet Yakıtı (JP-8) ile çalıştırılması, bu uygulamalarınavantaj/dezavantajları ve motor performansına etkilerinin incelenmesiamaçlanmıştır.Bu etkileri gözlemlemek için, konu motorlar jet yakıtı ve motorin ile ayrıayrı çalıştırılmış daha sonra bu testler değişik oranlarda JP-8 yağ karışımları ilemotor çalıştırılarak tekrarlanmış ve sonuçlar kaydedilmiştir.HOBART uçak çalıştırıcısı 200 saat süre ile çalıştırılmıştır. 200 saattedeğiştirilmesi gereken yakıt filtresi 100 saat sonra tıkanmıştır. Bunun sebebininiyi bir çözücü olan JP-8'in motorin ve yakıt karışımları tarafından oluşturulanatıkları, yakıt tankından ve yakıt sisteminden temizlemesi ve sonuçta oluşanzamksı çamurun (gom) filtrelerde ve yakıt sistemi elemanlarında birikmesiolduğu değerlendirilmiştir. Bu sebeple HOBART uçak çalıştırıcısı teknikdokümanına JP-8 ile çalıştırılması durumunda 90 saat sonra filtrenindeğiştirilmesi ve yakıt deposunun temizlenmesi ifadesi eklenmiştir.Ayrıca 200 saatlik çalışma sonucu yakıt pompası sökülerek incelenmiştir.Yapılan ölçüm sonucu bir aşınma tespit edilmemiş sadece pompa üzerindematlaşma görülmüştür. Bu matlaşmanın JP-8'in yağlayıcı özelliğinin az olmasınedeniyle oluştuğu ve aşınmanın 200 saatten uzun sürede meydanagelebileceği değerlendirilmiştir.HOBART uçak çalıştırıcısının JP-8 ile yapılan testlerinde, motorinleçalışmaya göre egzoz gazı çıkış sıcaklığında % 6 artış görülmüştür. Motorunpüskürtme avans ayarı değiştirilerek (ÜÖN'ya 21 derece kala) JP-8 ileçalıştırıldığında, ayar yapılmadan JP-8 ile çalıştırılmaya göre egzoz gazı çıkışsıcaklığında % 1,63 oranında azalma görülmüştür.RD 270 RUGGER N dizel motoru ile yapılan test işlemlerinde dizelmotor JP-8 yakıtı, dizel yakıt, %20'lik 10 numara yağ ile JP-8 karışımı, %25'lik20/50 dizel yağı ile JP-8 karışımı, %20'lik 140 numara şanzıman yağı ile JP-8karışımı, %20'lik 90 numara dişli yağı ile JP-8 karışımı ve %15'lik ay çiçek yağıile JP-8 karışımları hazırlanarak çalıştırılmıştır. Bu çalışma sonucu egzoz gazı,silindir kafası sıcaklıkları ve motorun yakıt tüketimleri kaydedilmiştir. Motora yükverilememiş ancak gaz kolundan ayar yapılarak motor 2750 RPM hızlaçalıştırılmıştır.4 adet RD 270 RUGGER N dizel motoru yük verilerek test edilmekamacıyla Pancar Motor A.Ş./ stanbul'a götürülmüş burada yapılan testlerdemotorlar JP-8 ve motorin ile bremze edilmiştir. Motorlara ortalama 8.2 Kpa yükverilmiş ve motor performansları ölçülmüştür. Motorların JP-8 ile çalışmasındamotorine göre % 2'lik güç kaybı görülmüştür. Ayrıca egzoz sıcaklıklarınınortalama % 4, silindir kafası sıcaklıklarının ise ortalama % 10 daha yüksekolduğu belirlenmiştir.Sayılan bu mahsurlara rağmen askeri amaçlı bütün dizel motorlarındaJP-8 yakıtının kullanımı kolay temin edilmesi, depolanmada özelliklerinimuhafaza edebilmesi, düşük sıcaklıklarda donmaya karşı mukavemeti, tek tipyakıt için tek tip alt yapı (depolama, nakliyat) gerektirmesi, yanlış yakıt kullanmaveya yakıtların karışma problemini ortadan kaldırması gibi nedenlerden dolayıtercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study; we observe advantage/disadvantages and effects of engineperformance of using diesel fuel, JP-8 on the HOBART Aircraft Generator?sPerkins diesel engine and Bomb Lifting Unit?s RD 270 RUGGERINI dieselengine.In the aim of observing this effects on the engines; first they areseperately run with diesel fuel and JP-8 then they run with the different mixturesof JP-8 and oil. HOBART Aircraft Generator operated 200 hours on the base.The filter that must be changed after 200 hours was plugged after 100 hours.We think that the reason of this problem is; JP-8 is a very good solvent and itsolves the materials that was made by diesel fuel and this materials arecaptured in the fuel filter and other parts of the fuel system. For this reason thisstatement was added to HOBART?s technical document ?If you operateHOBART Aircraft Generator with JP-8 fuel filter must be changed and fuel tankmust be cleaned after 100 hours periodicaly.In addition to this; after 200 hours operation, fuel pump wasdisassembled and inspected. After metric measurement there was no abrasionon the pump, but only dull colour on the pump piston surface. We think that thiscolour change is happened because JP-8 is not a good lubricator and abrasionon the fuel pump will come to existence in more than 200 hours. HOBART isoperated 50-100 hours in the bases in one year. For this reason we think thatthis engine can run with JP-8 without any modification on the engine.While testing HOBART with JP-8 the fuel consumption increases %3 andexhaust gas temperature increases % 5 than running with diesel fuel.Four RD 270 RUGGERINI diesel engines was operated with JP-8 anddiesel fuel at Pancar Engine Company/ stanbul. Average 8.2 KPa load wasgiven to the engines and engine performance was measured. The power takenfrom the engines decreased 2 % while operating with JP-8. In addition to thisExhaust gas temperature increased average 4 % and cylinder headtemperature increased average 10 % while operating with JP-8.In spite of this dis advantages using JP-8 for all of the diesel engines inmilitary will be preferred because of these reasons; easy to provide, havingdurable chracteristics while storage, resistant to freeze in lower temperatures,one fuel needs one substructure (transportation,storage), using one fuel avoidwrong fuel usage and mixing the fuel with other fuels.