Havacılıkta kullanılan JP8 yakıtının içerisine nanopartikül olarak molibden ilavesinin yanma parametrelerine etkisi
The effect of adding molybdenum as nanoparticles to JP8 fuel used in aviation on combustion parameters
  1. Tez No: 830623
  2. Yazar: NURETTİN ATAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışmada hava araçlarında kullanılan JP8 yakıtı ile nanopartikül madde Molibden'in karıştırılarak enjektörlü dizel bir motorda kullanılması sağlamıştır. Referans yakıtımız olan Euro dizel yakıtına farklı oranlarda hacimsel olarak JP8 ve Molibden eklenerek yakıt karışımları hazırlanıştır. Bu yakıtları motorumuzda kullanıp motor performansına, silindir içi basınca, egzoz gazının çıkış sıcaklığına ve fren özgül yakıt tüketimine etkisi incelenmek isteniştir. Elde edilen test sonuçları referans yakıtımız olan Euro dizel yakıtı kullanarak bulunan veriler ile karşılaştırılmıştır. Motorumuzun güç değerlerinin JP8 ve molibden yakıt karışımı ile çalıştırıldığında daha büyük olduğu görülmüştür. Ayrıca JP8 yakıt karışımı ile çalışan motorlarda ortalama yakıt tüketimi daha düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, JP8 fuel used in aircraft and molybden were mixed and used in a dizel engine with injectors. Fuel mixtures were prepared by adding JP8 and molybden at different rates to Euro dizel fuel which is our reference fuel. It is desired to use these fuels in our engine and examine the effect on engine performance, in-cylinder pressure, exhaust gas outlet temprature and brake specific fuel consumptions. The test results obtained were compared with the data found using Euro diesel fuel, which is our reference fuel. It has been observed that the power values of our engine are greater when run with a mixture of JP8 and molybden fuel. In addition, the average fuel consumption was lower in engines operating with JP8 fuel mixture.