Bazı imidazol türevlerinin asitlik sabitlerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigations on acidity constants of some imidazole derivatives
  1. Tez No: 198780
  2. Yazar: ARZU DURAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZETBu çalışmada, bazı imidazol türevlerinin termodinamik özellikleri PM3, AM1,MNDO ve MINDO/3 semiempirik yöntemleri ile teorik olarak hesaplanmıştır. Teorikolarak hesaplanan veriler ile deneysel veriler arasındaki uyum değerlendirilmiştir.Sıvı fazda oluşum ısısı (∆Hf), entalpi değişimleri (∆H) ve entropi değişim değerleri(∆S) kullanılarak, Gibbs serbest enerji değişim değerleri (∆Gf ve ∆G) elde edilmiş, budeğerler kullanılarak kinetik asitlik sabiti (pKa), termodinamik asitlik sabiti (pKa)değerleri teorik olarak hesaplanmıştır.Teorik olarak bulunan kinetik asitlik sabiti, (pKa), termodinamik asitlik sabiti, (pKa)ile deneysel değerleri karşılaştırılmış ve imidazol türevlerine sübstitüent etkileriincelenmiştir ve literatür değerleriyle uyumu tartışılmıştır.Yapılan hesaplamalar sonucu, termodinamik asitlik sabiti, (pKa) değerleri ile deneyseldeğerler arasındaki uyumun kinetik asitlik sabiti, (pKa) ile deneysel değerler arasındakiuyumdan daha iyi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this study, thermodynamic properties of some imidazoles derivatives werecalculated theoretically by using PM3, AM1, MNDO and MINDO/3 semiempiricalmethods. The parallelism of the theoretical and experimental results were discussed.Gibbs free energy change (∆Gf), (∆G) and the kinetic acidity constants, (pKa), thethermodynamic acidity constants, (pKa) were calculated in aquous phase by using theheat of formation (∆Hf ) , enthalpy (∆H) and the entropy change (∆S) values.Theoretically calculated kinetic acidity constants, (pKa), the thermodynamicacidity constants, (pKa) and experimental acidity constants, (pKa) values were comparedand the substutient effect on the acidity of imidazoles derivatives were examined. Theparallelism of the calculated and experimental results were discussed.Theoretical calculations show that, The correlation between thermodynamic acidityconstants, (pKa) and experimental values is better than the correlation between kineticacidity constants, (pKa) and experimental values was observed.