Improving word sense disambiguation accuracy
Sözcük anlamı açıklaştırmada başarının iyileştirilmesi
  1. Tez No: 198796
  2. Yazar: ERGİN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ELİF KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
SÖZCÜK ANLAMI AÇIKLAŞTIRMADA BAŞARININ İ Yİ LEŞTİ Rİ LMESİErgin ALTINTAŞBu tezde sözcük anlamı açıklaş tırma problemine ş imdiye kadar getirilmiş olanyaklaşımlar incelenmiş ve sözcük anlamı açıklaş tırmada baş arının iyileş tirilmesi için bazıyeni fikirler ortaya konulmuş tur. Bu fikirler daha iyi sonuç verecek yeni bir kavramsalbenzerlik ölçütünden ve çeş itli ağırlık fonksiyonlarının kullanılmasına iliş kin bir tekliftenibarettir.Ortaya konulan benzerlik metriği, WordNet'in kavram hiyerarş isinden elde edilenbelirginlik bilgisinden faydalanarak, baş arısını Leacock ve Chodorow'un metriğininüzerine çıkarmaya çalış maktadır. Önerilen ağırlık fonksiyonları ise, hedef sözcüktenfarklı uzaklıklardaki komş u sözcüklerin, hedef sözcüğün anlamına etkilerinin farklıolması gerektiği varsayımına dayanmaktadır.Ortaya konulan, benzerlik metriği ve ağırlık fonksiyonları, hedef sözcüğe yerelbağlamındaki komş u sözcüklerle benzerliği en yüksek olan anlamını atayan, MaximumRelatedness Disambiguation Algoritması kullanılarak değerlendirilmiş tir.
Özet (Çeviri)
IMPROVING WORD SENSE DISAMBIGUATION ACCURACYErgin ALTINTAŞIn this thesis, previous approaches to the problem of word sense disambiguation arereviewed and some new ideas to improve the accuracy in word sense disambiguation arepresented. These ideas consist of a new conceptual hierarchy-based semantic similaritymeasure and a suggestion to use weighting functions.The introduced similarity measure tries to improve over the Leacock and Chodorow'smeasure, using the specificity information derived from WordNet's concept hierarchy.The proposed weighting functions are based on the assumption that the words havingdifferent distances from the target word should have different impacts to target word'scorrect sense.The similarity measure and the weighing functions are evaluated using the MaximumRelatedness Disambiguation Algorithm that assigns a target word the sense that is mostsimilar to the sense of neighboring words in its local context.