Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Türkiye ziraat odaları
Chambers of agriculture in Turkey from the Ottoman Empire to the Republic
- Tez No: 667996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KALEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tarım diğer bir deyişle ziraat, insanlık tarihi açısından büyük bir öneme sahip olmakla birlikte zaman içerisinde gelişim gösteren bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kadar önemli bir konuma sahip olan bu yapı, toplumlar üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. Tarımın bu etkisi Osmanlı Devleti'nin ilk zamanlarında yerleşik hayata geçiş ile daha da artmış ve insanlar artık emeklerinin karşılıklarını almak için çaba göstermişlerdir. Bu süreçte geçimini topraktan sağlamaya çalışan çiftçiler için toprak bol olmasına rağmen onu işleyecek güç, makine ve teknoloji bulunmamaktaydı. Çiftçilerde bu olumsuz durum karşısında seslerini duyurmak için bir örgütlenme çabası içerisine girmişlerdir. Bahsedilen örgütlenme şekli ise, 19. yüzyılda baş gösteren batılılaşma hareketlerinin teşviki ve Islahat Fermanının ilan edilmesi ile ortaya çıkan Oda fikridir. Bu Odalardan birisi de temelleri 1881 yılında atılan Ziraat Odalarıdır. Ziraat Odaları, tarımın gelişmesini ve çiftçilerin emeklerinin karşılıklarını almasını amaçlayan bir meslek kuruluşu olarak 1881 yılında hazırlanan bir nizamname ile kurulmuştur. Fakat yeterince faaliyet gösterememesi sonucunda 1912 yılında tekrar bir nizamname çıkarılmasına gerek duyulmuştur. Tüm bu çabalara rağmen, ismi var ama cismi yok olan Ziraat Odaları 1957 yılına kadar sürekli olarak geliştirilmeye çalışılan ama bir türlü faaliyet gösteremeyen bir unsur olarak varlığını sürdürmüştür. 1957 yılında çıkarılan Ziraat Odaları ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Nizamnamesi ile yeniden bir yapılandırma içerisine giren Ziraat Odaları, hem kendi varlığını ispatlamış hem de çiftçiler için bir umut kapısı olmuştur. Bu bağlamda da, Ziraat Odaları gelişirken işlerinin kontrollerinin sağlanması amacıyla Ankara'da Türkiye Ziraat Odaları Birliği kurulmuştur. 1957 yılında çıkarılan Kanun'un maddeleri 1971 yılında çıkarılan Kanunla ve 1983 yılındaki Kanun Hükmünde Kararnameler ile değişikliğe uğramış ise de 2004 yılında son şeklini almıştır. Ziraat Odaları Osmanlı Devleti döneminden günümüze kadar birçok alanda faaliyet göstermiş ve çiftçilerin hem seslerini duyurmuş hem de haklarını korumuştur. Türkiye çapında da toplam 764 tane Ziraat Odası Çiftçilerimize hizmet vermektedir.
Özet (Çeviri)
Farming in another word agriculture appears before us as an great importance in human history as well as a structure that shows development in time. A structure that has such an important status has a great influence on societies. This effect of agriculture grew bigger with transition to settled life in the early days of Ottoman Empire and people showed effort to receive a recompense for their works. Even if there was a lot of cultivable land, farmers who tried to cultivate the soil could not find the power, machines and technology to cultivate it. Because of that farmers sink themselves into the effort of make themselves heard. The mentioned orginazation form is chamber idea which show up with encouragment of westernization movement in the 19.century and edict of reform. One of these chambers is the chamber of agriculture which is founded in 1881. Chambers of agriculture are founded as a regulation in 1881 which attents to improve agriculture and receive a recompense for farmers work as a professional organization. But as result of not showing enough activity, a new regulation needed in 1912. Even of all this efforts, as a titular organization, chambers of agriculture as an organization which were tried to be improved but did not show any sign activity continued his existence like that until 1957. The chambers of agriculture which are resurected with the chambers of agriculture and the union of turkish agricultural chambers' regulation proved his exsitence and also it became a touch of hope for the farmers. In these sense with the purpose of establishing control on the issiues while the chambers of agriculture are improving the union of turkish agricultural chambers is established. Even if it is changed with the statue that are relased in 1957, 1971 and with the delegated legislation in 1983, it took its final form in 2004. Chambers of agriculture got in act in many field ,represented the farmers and protected their right starting from Ottoman empire's era until today. A total of 764 unıts throughout Turkey Chamber of Agrıculture serves our farmers.