Kara Kuvvetleri Komutanlığı projelerinin önceliklendirilmesi
The prioritization of Land Force Command projects
  1. Tez No: 198797
  2. Yazar: FİKRİ PEHLİVANLI
  3. Danışmanlar: DR. ADALET ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZETKARA KUVVETLER KOMUTANLIĞI PROJELER N N ÖNCEL KLEND R LMESAnahtar Kelimeler : Analitik Hiyerarşi Proses (AHP), Çok Kriterli KararVerme, Proje ÖnceliklendirilmesiKara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK)'nın mevcut gücünü koruyabilmesi ve dahaetkin, daha modern bir yapıya kavuşabilmesi için yetişmiş uzmanlar tarafından sürekliproje önerileri üretilmektedir. Ancak kaynakların kısıtlı olması nedeniyle bu projelerintamamının gerçekleştirilmesi mümkün olamamaktadır. Önerilen projelerin bilimselyöntemlerle değerlenmesi ve önceliklendirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.Bu çalışmada KKK karargahında çeşitli prosedürlerden geçerek incelemelistesine giren projelerin önceliklendirilmesi problemi ele alınmıştır. Bu amaçla AnalitikHiyerarşi Proses yöntemi kullanılmıştır.Analitik Hiyerarşi Proses, çok kriterli karar problemleri için sistematik birçözüm yöntemidir. Bu yöntemde kantitatif verilerin yanısıra kalitatif yargılar da kararproblemine dahil edilebilmektedir. Birçok gerçek hayat probleminde olduğu gibi, buönceliklendirme probleminde de kalitatif yargıların önemli yer tutması nedeniyle AHPyöntemi seçilmiştir.Proje önceliklendirme problemi, AHP çerçevesine uygun olarak; amaç,kriterler, alt kriterler ve alternatifler olmak üzere 4 seviyeli bir hiyerarşi halindeyapılandırılmıştır. Ortaya çıkan bu model ile örnek projelerin değerlemesi veönceliklendirilmesi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE PRIORITIZATION OF LAND FORCE COMMAND PROJECTSKeywords : Analytic Hierarchy Process (AHP), Multi Criteria Decision Making,Prioritization of ProjectsSubprojects are being produced continuously by the apt experts to keep thecurrent abilities of Turkish Land Forces and to make it more effective and totransform into more modern structure. However, due to shortage of sources, all of theprojects cannot be put into life. Subprojects are needed to be evaluated and rankedby the scientific methods.In this study, we handled with the problem of prioritization of projects thatentered the search list at the Land Force Headquarters. For that purpose AHPmethod is used.The Analytic Hierarchy Process (AHP) is a popular tool for the multi criteriadecision making problems. In this method, the qualitative judgements can also beinvolved in decision support system as well as the quantified data. Because of theimmense role of qualitative judgements in our problem -as happens in many real lifeproblems- the AHP method is selected in this prioritization problem.The prioritization of project problem, syncronized with AHP frame, isstructured into 4-level hierarchy; goal, criterians, first level sub-criteria andalternatives. With this emerging model, the evaluation and prioritization of the sampleprojects is shown.