1975 deprem şartnamelerine göre yapılmış bir okul binasının yeni şartnamelere göre analizi ve güçlendirilmesi
Analysis and strengthening of an existing RC structure which was built according to 1975 earthquake specification to 1997 earthquake specification
- Tez No: 198839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT KIRAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZETYüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada 1975 deprem yönetmeliğine göreyapılmış olan bir okulun 1998 Deprem Yönetmeliği şartlarına göre yeniden analizi ve analizsonuçlarının irdelenerek bu yapının mevcut halinin yeterli yönetmelik kriterlerini sağlayıpsağlamadığına kanaat getirilecektir. Uygun görülürse mevcut taşıyıcı sistemgüçlendirilecektir.Çalışmanın birinci kısmında onarım ve güçlendirme arasındaki farklara değinilip,yapılardaki hasar nedenlerinden bahsedilmiştir.kinci bölümde proje aşamasından bahsedilip, bu aşamada yapılabilecek hatalar veoluşabilecek muhtemel kusurlara değinilmiştir. Yer seçimi, sistem seçimi , yükler ve yapısalçözümlemelere değinilip kesit tesirlerinden ve proje denetiminden bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde yapım aşamasında ve kullanım aşamasında yapılabilen hatalara,yapının kullanım , bakım ve onarım hallerine değinilmiştir.Dördüncü bölümde deprem sonrası mevcut durum incelenmesi, hasar tespiti vedeğerlendirilmesi, ilk inceleme, acil ve geçici koruma yöntemleri, onarım veyagüçlendirmeden önce yapılacak incelemer , deneyler , testler ve ölçümler ortaya konmuştur.Beşinci bölümde betonarme yapılarda oluşan çatlak ve hasar türlerine değinilmiş olup,betonarme bir yapıda kullanılan her türlü elemanlarda oluşan çatlak ve hasarlar ortayakonmuştur.Altıncı bölümde ise onarım ve güçlendirmede kullanılan malzemeler tanıtılıp,uygulama teknik ve yöntemleri ile avrupa'daki çalışmalar a değinilmiştir.Yedinci ve sekizinci bölümlerde betonarme binalarda onarım ve güçlendirme ilkelerinedeğinilip bu tip yapılarda taşıyıcı sistem elemanlarının onarım ve güçlendirilmesi hakkındabilgiler verilmiştir. Dokuzuncu bölümde ise mevcut sistemlere yeni taşıyıcı sistemler ilaveederek güçlendirilmesi konusunda açıklamalar yapılmıştır. Onuncu bölümde ise onarılmış yada güçlendirilmiş yapı sistem ve elemanlarının davranışları hakkında dünya literatüründebulunan deney sonuçlarına yer verilmiştir.Bundan sonraki bölümlerde ise bir ilköğretim okulu binasının ön projesi çıkarılmasıaşamasından sisteme yapılacak işlemlerin seçimine kadar bütün aşamalar sırayla yapılmıştır.Numuneler alınıp mevcut beton ve donatı durumları incelenip, sistemin mevcut haliincelendikten sonra yapılacak onarım ya da güçlendirme işlemine karar verdikten sonra sistemyeni haliyle bir kez daha çözülerek sistemin standartlar uygun hale gelip gelmediğinebakılmıştır.Bu çalışmada yapı analiz programı olarak çok katlı betonarme yapıların 3 boyutluanalizini ve entegre olarak çizimlerini yapan STA4-CAD programı kullanılmıştır. Programçıktıları tez ile beraber verilen kompak disk içinde ekler klasöründe yer almaktadır. Yapıya aitzemin etüt raporu ve numune raporları yine kopmak disk içinde ekler klasöründebulunmaktadır. .
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn thiş thesis study that was prepared by me which consists of a building that wasdesigned according to 1975 Earthquake rules , will be re analysed and the analyse results willbe considered in order to chech whether the present condition is sufficient according to thenew Earthquake rules. If the conditions seem to be suitable the present system will bestrengthened.In the first section of thesis the differences between strengthening and rehabilitation istouched on and the reasons of probable damages are examined.In the second part the project process and again the probable faulties that can be madeduring the project process are mentioned. Selection of place, selection of system, loads andstructural solutions are touched on and project inspection process is mentioned.The third section include mistakes that are made during construction process andusage of the building ,maintenance, and rehabilitation topics are again touched on.In the fourth section investigation of present situation of building after earthquake anddamage detection , first investigation , urgent and temporary protection techniques, theinvestigations before strengthening or rehabilitations that must be made, experiments, testsand measurements are mentioned.The fifth section includes crack and damage types of RC structures , cracks of all typeof RC elements of a structure are examined and enough amount of information is given in thistopic.In the sixth section the materials used in the strengthening and rehabilitation of Rcstructures are examined. The investigations in european countries are included alsı in thissection.Seventh and eight sections are all about principles of strengthening and rehabilitation .In the tenth section the topic is addition of new RC structures to the present carrier system.The experiments for strengthened structures are mentioned in the eleventh section.In the following parts, making the building survey of a primary school, and theprocedure that will be followed for strengthening the building are analysed. Samples are takenand present concrete and steel conditions are checked out. After investigation the presentsituation the decision is made about the type of strengthening. At last system is once moreanalysed with it?s new condition and checked out wheter it is suitable for the new earthquakeand other principles.In this thesis, STA4-CAD was used as a structural analysis program. This softwarecan analyse the building in three dimensions and has also integrated drawing modul. Theoutput files are included in the compact disc?s ?ekler? folder, also reports of concrete samplesand geotechnical reports are included in the same folder in the compact disc.