Asfalt kırığı agregalı betonların mekanik özellikleri
Mechanical properties of crushed asphalt aggregate concrete
- Tez No: 198842
- Danışmanlar: PROF.DR. İLKER BEKİR TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
xivÖZETAtık asfalt kaplamalar beton içerisinde doğal agregaya alternatif olarak kullanılabilen,çevreye zararlı atık malzemelerdir. Ülkemizde kullanılan doğal agrega miktarınınyaklaşık olarak % 10'u yeni yapılan yollarda, % 20'si ise yol onarım ve bakımısırasında kullanılmaktadır. Yol yapım ve genişletme çalışmalarının her geçen gün arttığıgöz önünde bulundurulursa agrega ihtiyacının buna bağlı olarak artması kaçınılmazdır.Eskiyen yollardan bakım ve yenileme çalışmaları sırasında sökülen asfalt kaplamalarınkırılarak agrega yerine beton yollarda kullanılması çevre sağlığına ve ülke ekonomisinebüyük kazançlar sağlar. Bu malzemenin beton yollarda değerlendirilmesi ise doğalagrega kullanımının ve ayrıca nakliye masraflarının azalmasına neden olacağındanbetonun maliyetini önemli miktarlarda düşürür. Bu çalışmada asfalt kırıklı agregaların(AKA) beton içerisinde agrega olarak değerlendirilmesi araştırılmıştır. CEM I 42.5RPortland Çimentosu, kum, doğal agrega ve farklı oranlarda asfalt kırıkları kullanılaraküretilen beton numuneler üzerinde hasarlı hasarsız beton deneyleri yapılmıştır. Deneysonuçları ile AKA'lı betonların fiziksel ve mekanik özelikleri belirlenmeye çalışılmıştır.Yapılan çalışmalara göre bitümlü malzemenin su emme değerinin düşük olmasındandolayı işlenebilirlik artmıştır. Asfalt kırıklı betonun birim ağırlığında, basınç ve yarma-çekme dayanımlarında, ultrases geçiş sürelerinde ve E-modüllerinde azalmalargörülmüştür. Eğilme deneyleri sonucunda, aynı koşullar altında oluşan çatlak sayısındabir fark olmamakla birlikte, asfalt kırıklı betonlarda ilk çatlak oluşum süresinde kontrolbetonuna göre artış gözlenmiştir.Deneyler sonucunda atık asfalt kırıklarının miktar ve oranlarına bağlı olarak C 20 veC 35 arasında betonların üretilebileceği görülmüş, beton içerisinde agrega olarakdeğerlendirilmesi ve beton yollarda kullanılabilirliği araştırılmıştır. Sonuç olarak betonyollarda atık asfalt kırıklarının (AKA) belirli oranlarda kullanılmasının maliyetidüşüreceği ve yüksek ısı altındaki davranışları, kimyasal etkilere karşı davranışı, donmaçözülme gibi konular incelendikten sonra olumlu sonuç alınması halinde beton yollardaagrega olarak kullanılabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
xvSUMMARYWaste asphalt pavements are harmful wastes for environment that can be used asalternative to natural aggregate in concrete. In Turkey, natural aggregate areapproximately used 10 % for new roads manufacturing, 20 % for maintenance of oldroads. It is inevitable to increase of necessity for natural aggregate because of increaseson reparation and production manufacturing on roads. It supplies economical andenvironmental profits to use crushed waste asphalt in concrete as aggregate thatunraveled from old roads. It decreases cost of concrete because of decrease on aggregatenecessity and transportation costs of these materials. In this study, crushed asphaltaggregate was searched to utilize in concrete as aggregate. Damaged and undamagedconcrete experiments were conducted on concrete specimens that were produced byCEM I 42.5 R Portland cement, sand, natural aggregate and crushed asphalt aggregate.After these experiments, physical and mechanical properties were investigated onconcrete specimens replaced with CAA.Workability has decreased because of bitumme material?s water absorption values onstudies. There is some decreases on unit weight, compressive and splitting tensilestrength, ultrasound velocity and E-modulus of concrete that produced with CAA. Afterflexural strength tests, under same conditions there found no difference about number ofcracks but there is some increases about crack occuring time instead of control concrete.After tests, it is understood that concrete can produce between C 20 and C 40 qualitieswith waste crushed asphalt under conditions of quantity and ratio and it is researchedthat usility of waste crushed asphalt on concrete roads as agregate. It is understood thatwaste crushed asphalt decreases costs and it is understood that waste crushed asphaltcan be used as agregate after affirmative results from tests of behaviour under high heat,behaviour to chemical affects and researching on freezing-range?s results.