Discrete location models for content distribution
İçerik dağıtımı için ayrık yer seçimi modelleri
- Tez No: 198901
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ëş Ë ğ ËşË şË Ë ËICERIK DAGITIMI ICIN AYRIK YERSECIMI MODELLERITolga BektaşsBilgi ve bilgisayar teknolojisindeki ilerlemeler, elektronik bilgiye erişimi oldukşas ckolaylaştırmıştır. Ancak bu gelişmeler, elektronik bilginin dağıtımı ile ilgili bir coks s s g şproblemi de beraberinde getirmiştir. Bu durum, ozellikle her türlü elektronik bilgiyes ü uugËkarşı olağanüstü artan bir talebin bulunduğu Internet ortamı işin geşerli olup, mev-s g uu c ccut altyapı uzerine oldukşa ağır bir yük getirmektedir. Bu tezde, elektronik işerikü cg u cdağıtımında ortaya cıkan problemler incelenmiştir.g ş sDikkate alınan ilk problem, ağ baglantılı traï¬ğin hızlı bir şekilde artması sonu-g g sËcunda Internet'te ortaya cıkan uzun yanıt süreleri ve sunucular uzerindeki ağır yüklerş u ü guËcgibi problemlerin ustesinden gelebilmek işin geliştirilen yeni bir teknoloji olan Işerikü c sËDağıtım Ağları (IDA)'nın tasarlanması ile ilişkilidir. Bu ağlar, proxy sunucuları olarakg g s gadlandırılan ve ana sunucuların tam ya da kısmi kopyaları olan ek sunucuları ağ guzerine yerleştirerek, ağın etkinliğini artırmayı hedeï¬emektedirler. Bu tür yapılarınü s g g ucËetkin bir şekilde calısması işin, IDA'nin mevcut sistem kaynaklarını doğru kullanacaks ş gËşekilde tasarlanması gerekmektedir. Bu amaşla, calışmada IDA tasarımı problemines c şsyünelik tamsayılı programlama modelleri geliştirilmiş ve problemin cozümü işin kesino s s şü u u cve yaklaşık cozüm yüntemleri geliştirilmiştir.s şü u o s sËg ËTezde incelenen ikinci problem, Isteğe Bağlı Video (IBV) servislerinde ortaya cıkang şËVideo Yerleştirme ve Yünlendirme Problemi (VYYP)'dir. IBV servisi, kullanıcılarınıns oistekleri doğrultusunda onlara istenilen programları ulaştırma amacıyla geliştirilen veg s sËeğitim ve iş dünyasında bir cok uygulamaya sahip olan bir uygulamadır. IDA ileg su şËbenzer yünleri olmasına rağmen, IBV servisleri, uzerine kurulduklari ağ ve dağıtılano g ü g gişerik aşısından farklılık güstermektedirler. Bu calışmada VYYP incelenerek, prob-c c o şsleme ilişkin bir tamsayılı doğrusal karar modelinin cozümü işin eniyilemeye dayalı birs g şü u u cyüntem onerilmiştir.o ü sËIncelenen ucuncü problem ise bilgisayar ağlarında veri tabanlarının yerleştirilmesiüşü u g sproblemidir. Bu kapsamda, süzkünusu problemin cozümünde bir altproblem olarakoo şü u uortaya cıkan Cok Boyutlu Sırtşantası Problemi (cSP) uzerinde durulmuştur. Calışmada,ş ş c ü s şscSP'nin cozümünde onemli bir yeri olan ortü eşitsizlikleri incelenerek, ihlal edilen ortüşü u u ü üus üueşitsizliklerinin bulunması işin yeni bir yüntem onerilmiş, süzkonusu yüntem cSP'nins c o ü so ocozümü işin geliştirilen bir dal ve kes algoritması catısı altında kullanılmıştır.şü u u c s ş s1
Özet (Çeviri)
DISCRETE LOCATION MODELS FOR CONTENT DISTRIBUTIONTolga BektaşsThe advances in information and computer technology has tremendously eased theway to reach electronic information. This, however, also brought forth many problemsregarding the distribution of electronic content. This is especially true in the Internet,where there is a phenomenal growth of demand for any kind of electronic information,placing a high burden on the underlying infrastructure. In this dissertation, we studyproblems arising in distribution of electronic content.The ï¬rst problem studied here is related to Content Distribution Networks (CDNs),which have emerged as a new technology to overcome the problems arising on theInternet due to the fast growth of the web-related traï¬c, such as slow response timesand heavy server loads. They aim at increasing the eï¬ectiveness of the network bylocating identical or partial copies of the origin server(s) throughout the network,which are referred to as proxy servers. In order for such structures to run eï¬ciently,the CDN must be designed such that system resource are properly managed. To thispurpose, we develop integer programming models for the problem of designing CDNsand investigate exact and heuristic algorithms for their solution.The second problem considered in this dissertation is Video Placement and Rout-ing, which is related to the so-called Video-on-Demand (VoD) services. Such servicesare used to deliver programs to the users on request and ï¬nd many applications ineducation, entertainment and business. Although bearing similarities with the CDNphenomena, VoD services have special characteristics with respect to the structureof the network and the type of content distributed. We study the problem of VideoPlacement and Routing for such networks and oï¬er an optimization based solutionalgorithm for the associated integer programming model.The third problem studied here is the problem of allocating databases in dis-tributed computing systems. In this context, we speciï¬cally focus on the well-knownmultidimensional Knapsack Problem (mKP). The mKP arises as a subproblem insolving the database location problem. We concentrate on the well known coverinequalities that are known to be important for the solution of the mKP. We thenpropose a novel separation procedure to identify violated cover inequalities and utilizethis procedure in a branch-and-cut framework devised for the solution of the mKP.1