Hemen hemen F-cebirleri ve D-cebirlerinin sıralı ikinci duali
The order bidual of almost F-algebras and D-algebras
  1. Tez No: 198913
  2. Yazar: SELAMİ CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bir örgü sıralı cebirin ikinci sıralı dualinin cebirsel yapısı üzerinde çalışılmıştır.Arens çarpımı ile donatılmış bir Archimedean hemen hemen f-cebirinin sıralı süreklisıralı ikinci dualinin yine bir hemen hemen f-cebiri olduğu ve ayrıca Archimedeanhemen hemen f-cebirinin ikinci sıralı dualinin bir hemen hemen f-cebiri olduğugösterilmiştir.Bir Archimedean f-cebirinin sıralı sürekli sıralı ikinci dualinin ve ikinci sıralı dualininArens çarpımına göre yine bir f-cebiri olduğu ispatlanmıştır.Bir Archimedean d-cebirinin sıralı sürekli sıralı ikinci dualinin Arens çarpımına görebir d-cebiri olduğu elde edilmiştir. Eğer d-cebiri değişmeli ise veya pozitif kareleresahipse o zaman ikinci sıralı dualinin Arens çarpımına göre yine bir d-cebiri olduğu veikinci sıralı dualin değişmeli ve karelerinin pozitif olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The algebraic structure of the second order dual of a lattice ordered algebra is studiedon.It is shown that the order continuous order bidual of an Archimedean almost f-algebraequipped with respect to the Arens multiplication is again an almost f-algebra and thesecond order dual of an Archimedean almost f-algebra is also an almost f-algebra.It is proved that the order continuous order bidual of an Archimedean f-algebra is anf-algebra and the second order dual of an Archimedean f-algebra is again an f-algebrawith respect to the Arens multiplication.It is obtained that the order continuous order bidual of an Archimedean d-algebra is ad-algebra with respect to the Arens multiplication. It is shown that if the d-algebra iscommutative or has positive squares then the second order dual is again a d-algebrawith respect to the Arens multiplication and the second order dual is commutative andits squares are positive.