Küçük tekne imalatında yeni bir üretim planlama modeli geliştirilmesi ve bir yat imalat firmasına uygulanması
Development of a new production planning model for small craft production and implementation in a yacht building firm
- Tez No: 198954
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Istanbul ve çevresinde küçük tekne imalatı üzerine faaliyette bulunan, sektörün önde gelenfirmaları incelenmiştir. Firmalar üretim tesisleri, sistemleri, planlama çalışmaları, işletme içifaaliyetleri, personel dağılımı ve depolama faaliyetleri açısından ele alınmıştır.ncelenen firmalardan elde edilen sonuçlar ışığında küçük tekne imalatına uygun bir kısadönem planlama modeli, proje planlama yöntemleri kullanılarak MS Project ortamındageliştirilmiştir. Yöntemde WBS, Gantt ve PERT/CPM çizelgeleme teknikleri kullanılmıştır.Geliştirilen model, geleneksel imalat yöntemlerinin kullanıldığı atölye tipi bir küçük tekneimalathanesinin, daha düzenli bir üretim tesisine geçişi aşamasında uygulanmıştır.Uygulamada işletmenin sabit pozisyonlu üretim sistemi değiştirilerek montaj hattı tipi üretimsistemine geçilmiştir. Yeniden yapılandırılan üretimde seri üretim sisteminin özelliklerindenfaydalanılmıştır. Uygulama çerçevesinde imalat sürelerindeki ve işçilik ücretlerindeki düşüşgözlemlenmiştir. Bilgisayar ortamında işletmenin üç aylık planlama dönemi için uygulamahazırlanarak çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The leading companies in the field of small boat building in Istanbul and near regions wereexamined. The companies were examined in terms of production facilities, systems, plannedworking, interior company activities, personnel distribution and warehouse activities.In the light of the obtained results, a short-term planning model suitable for small boatbuilding was developed in MS Project environment by using project planning methods. WBS,Gantt and PERT/CPM charting techniques were used in the method.The developed model was practiced in a period where a small boat building dockyard, usingtraditional building methods, is passing to a more orderly fashioned production facility. In thepractice, the fixed-positioned production system of the enterprise was changed to assemblyline type production system. Serial production system?s properties were used in the reformedproduction system. In this practice a decrease was observed in production times and personnelcosts. A practice was prepared for the three-months planning period of the enterprise incomputer environment and was presented in the study.