Ray analysis of electromagnetic scattering from semi-infinite periodic array of dipoles in free space
Serbest uzayda bulunan yarı sonsuz periyodik düzlemsel dipol dizisinden elektromanyetik dalga saçılımının ışın analizi
- Tez No: 199104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AYDIN ÇİVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Serbest uzayda bulunan yarı sonsuz periyodik düzlemsel dipol dizisindenelektromanyetik dalga saçılımı asimptotik yüksek frekans yöntemleri ileaçıklanmıştır. Elektrik alan integral ifadeleri elde edilip, yüksek frekans yöntemleriile çözülmüştür. Dipol elementlerinden oluşan sonlu à sonsuz bir dizininelektromanyetik alan ifadeleri asimptotik yöntemlerle elde edilmiştir. Dizi kılavuzluyüzey dalgalarının kapalı form uyarım katsayısı, asimptotik teknikler ile karşılıklılıkilkesine dayalı, değiştirilmiş Kirchhoff yaklaşımının uygulandığı ilgili bir probleminçözümü ve Lorentz karşılıklılık integral formülasyonun uygulanması ile eldeedilmiştir. Asimptotik çözümlerin doğruluğu ve geçerliliği literatürde mevcut olançalışmalarla karşılaştırılmıştır.Anahtar Kelimeler : Yüzey Dalgaları, Anten Dizileri, Asimptotik Yüksek FrekansYöntemleri, Periyodik Yapılar
Özet (Çeviri)
Electromagnetic wave scattering from a semi-infinite array of dipoles in free spaceis described by using asymptotic high frequency methods. An electric field integralexpression is obtained and solved with asymptotic high frequency methods. Anasymptotic field expression is obtained for a finite à infinite array of dipoles in freespace. The analytical closed form expression for the array guided surface wavelaunching coefficient is obtained via a combination of an asymptotic high frequencyanalysis of a related reciprocal problem and Lorentz reciprocity integral formulationfor the semi-infinite planar dipole array in which modified Kirchhoff approximationis used. The accuracy and the validity of the asymptotic analytical solutions arecompared with the numerical solutions available in the literature before.Keywords : Surface Waves, Antenna Arrays, Asymptotic High Frequency Methods,Periodic Structures