Hydrate formation conditions of methane hydrogen sulfide mixtures
Metan hidrojen sülfür karışımlarının hidrat oluşum koşulları
- Tez No: 199175
- Danışmanlar: PROF. DR. TANJU MEHMETOĞLU, PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, metan-hidrojen sülfür karışımlarının hidrat oluşum koşullarınıbelirlemektir. Yapılan çalışma sırasında, içinde yüksek basınçlı bir hidrat oluşumhücresi bulunan bir sistem kullanılarak deneysel çalışmalar sürdürülmüş ve basınç-sıcaklık değerleri kaydedilmiştir. Deneylerde farklı H2S konsantrasyonları ve aynızamanda, tuzlu su ve saf su kullanılmış ve Karadeniz'in metan-hidrojen sülfürhidratı oluşumuna uygun koşulları incelenmiştir.Elde edilen basınç-sıcaklık verileri değerlendirilerek, hidrat oluşum hücresi içindeyer alan serbest gazın mol sayısı ile birlikte hidrat denge koşulları da belirlenmiştir.Hidrat oluşum hücresi içinde yer alan serbest gazın mol sayısının zamana bağlıolarak değişiminin incelenmesi, hidrat oluşum hızının belirlenmesinin bir yoluolarak kullanılmıştır. Aynı zamanda, H2S konsantrayonunun ve tuzluluğun metan-hidrojen sulfur hidratlarının oluşum koşulları üzerindeki etkisi çalışılmıştır.Tuzlulukta meydana gelen artışın metan-hidrojen sülfür hidrat denge koşulunuvibelirli bir basınçta daha düşük denge sıcaklıklarına kaydırdığı gözlenmiştir. Ayrıca,H2S konsantrasyonundaki artış ile birlikte metan-hidrojen sülfür hidratlarınınoluşum koşullarının belirli bir basınçta daha yüksek denge sıcaklıklarına ulaştığıbelirlenmiştir. Bu çalışma sonunda, yapılan deneylerin sonuçlarıdeğerlendirildiğinde Karadeniz'in metan hidrojen sülfür karışım hidratlarınınoluşumu için uygun koşullara sahip olduğu sonucuna varılabilmektedir.Keyword: Hidrat, Metan- Hidrojen Sülfür Karışımları, Hidrat Oluşum Koşulları,Karadenizvii
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine hydrate formation conditions of methane-hydrogen sulfide mixtures. During the study, an experimental work is carried out byusing a system that contains a high-pressure hydrate formation cell and pressure-temperature data is recorded in each experiment. Different H2S concentrations andboth brine and distilled water are used in the experiments and the Black Seaconditions, which are suitable for methane-hydrogen sulfide hydrate formation areexamined.Considering the pressure-temperature data obtained, hydrate equilibrium conditionsare determined as well as the number of moles of free gas in the hydrate formationcell. The change in the number of moles of free gas in the hydrate formation cellwith respect to time is considered as a way of determining rate of hydrateformation. Effects of H2S concentration and salinity on hydrate formationivconditions of methane-hydrogen sulfide mixtures are also studied. It is observedthat an increase in the salinity shifts the methane-hydrogen sulfide hydrateequilibrium condition to lower equilibrium temperatures at a given pressure. On theother hand, with an increase in H2S concentration the methane hydrogen sulfidehydrate formation conditions reach higher equilibrium temperature values at a givenpressure. After the study, it can be also concluded that the Black Sea has suitableconditions for hydrate formation of methane hydrogen sulfide mixtures, consideringthe results of the experiments.Keyword: Hydrate, Methane-Hydrogen Sulfide Mixtures, Hydrate FormationConditions, Black Seav