Value assessment for defining the conservation principles for Kayseri Sümerbank Bez Fabrikasi
Kayseri Sümerbank Bez Fabrikası'nın değerleri üzerinden koruma kararlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 199186
  2. Yazar: HİKMET ELDEK
  3. Danışmanlar: DR. FUAT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Endüstri mirasının korunması son yıllarda çok gündemde olan bir konudur. Ancak bumirasın korunması için çalı malar yeterli de il. Bir dönemin mimari özelliklerini, üretimbiçimini, teknoloji, ekonomi tarihini ve sosyal ya amını etkileyen bu yapılar yok olmatehlikesi ile kar ı kar ıyadır. Endüstri yapılarının korunması ve gelecek nesillere aktarılmasıgerekmektedir. Erken Cumhuriyet döneminde in a edilen sanayi komplekslerinden biri deKayseri Sümerbank Bez Fabrikasıdır.Cumhuriyet'in ilk yıllarında geli meyi ve ilerlemeyi ilke edinen Türkiye Cumhuriyetifarklı politikalar izleyerek birçok alanda yatırım yapmı tır. Bu yatırımlar ile ekonomikba ımsızlı ın, sosyal kalkınmanın ve ça da la manın sa lanabilece i dü ünülmekteydi.Yatırım yapılan alanların ba ında sanayi bulunmaktaydı. Kurtulu sava ı ile sa lananba ımsızlı ın, endüstrile me ile ekonomide de sa lanması hedeflenmi ti.Belirli bir plan do rultusunda öncelikli üretim malzemelerinin ve yerlerininbelirlenmesine çalı ılmı tır. Bu çalı ma do rultusunda yapılan sanayi yatırımlardan biri veen önemlisi Sümerbank tarafından Kayseri'ye kurulan Sümerbank Bez Fabrikasıdır. Fabrikasadece ekonomik geli meyi sa lamak için de il aynı zaman da sosyal bir atılım için in aedilmi ti. 1935 yılında Rus mimarlar tarafından modernist bir yakla ım ile Kayseri debetonarme sistem ile in a edilmi tir. Fabrika sadece üretim yapısından olu mamaktadır. Birçok sosyal ve servis yapıları ve alanları bulunmaktadır.Köklü bir geçmi e sahip olan Kayseri kenti, Sümerbank Bez Fabrikası ile gelece inibiçimlendirmi tir. Günümüzde sanayi kenti olarak ifade edilen Kayseri'nin sanayisinintemelinde Sümerbank Bez Fabrikası bulunmaktadır. Yeti tirdi i elemanları, kente veinsanlarına verdi i modernle me, ilerleme, geli me dü üncesi ile Kayseri'nin ve Türkiye'ninhem ekonomik alanda hem de sosyal ya amda kalkınmasında etkili olmu tur.Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kayseri kentinin geli mesinde özellikle ekonomik vesosyal kalkınmasında etkili olan fabrikanın de erlerinin tespit edilmesi, ve yeniden kent ileentegrasyonunun sa lanması için ana koruma kararlarının belirlenmesi bu çalı manın anaamacıdır.Anahtar Kelimler; Endüstri Mirası, Kayseri Sümerbank Bez Fabrikası. Endüstrile me,Ça da la ma , Kayseri.
Özet (Çeviri)
Conservation of industrial heritage is a very popular issue in last years. But thisconservation studies are not adequate so a lot of industrial complexes which effectedarchitectural features of industrial buildings, style of producing, production and economichistory and social life of citizens, are face to face with being demolished. These complexesshould be preserved and inherited to the next generations. One of these complexes is KayseriSumerbank Bez Fabrikası which was established in Early Republican Period in 1934 bySumerbank in Kayseri.Turkish Government who made merit of development and progress in the first years ofrepublic made a number of investments following variant policies. It was considered thateconomic independence, social development and modernization could be made by thoseinvestments. Industry was one of the major investments. It was aimed to make economyindependent by industrialization.Locations for production and materials were decided through a certain plan. The firstand the most important of the industrial investments was Sümerbank Bez Fabrikasıestablished by Sümerbank in Kayseri. It was not only for economic progress but also forsocial development. It was built in 1935 by Russian architects in a modernist approach inreinforced concrete system for the first time in Kayseri. Factory was not just a productionplace. It consisted of a lot of social and service buildings and areas.Kayseri as a city of a longstanding history shaped its future with Sümerbank BezFabrikası. Sümerbank is the basis of the city?s industry as it is called an industry center today.Sümerbank Bez Fabrikası was effective in the development of Kayseri and Turkey with itsqualified workers, modernization and progress it brought to city.The main aim of this work is to determine the value of Kayseri Sümerbank BezFabrikası penetrated Turkish Republic?s and Kayseri?s social and economic development, tostate decisions for conservation of those values and to provide reintegration to the city.