Geological evolution of the Gediz graben, Southwest Turkey: Temporal and spatial variation of the graben
Gediz grabeninin jeolojik evrimi (Güneybatı Türkiye): Grabenin zamansal ve alansal değişimi
  1. Tez No: 199185
  2. Yazar: BOZKURT NEVZAT ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Gediz Grabeni, Neojen yaşlı karasal sedimanları içeren gerilmeli birhavzadır. Graben kenarları, yaklaşık D−B uzanımlı aktif fay sistemleri tarafındandenetlenmektedir. Toplam atım ve aktivite süresi dikkate alındığında grabenin güneykenarı kuzey kenardan daha etkin ve baskındır. Havza Miyosen boyunca sadecegüney kenarın aktif olduğu yarım graben olarak gelişmiş, Pliyo−Kuvaterner'de kuzeykenar fay sisteminin faaliyete geçmesi ile bugünkü görünümünü Miyosendöneminden kalan asimetriyi koruyarak kazanmıştır.Güney kenar fay sistemi, graben merkezine doğru kuzeye eğimli faylarınoluşturduğu, tavan bloğundan taban bloğununa doğru giden basamaklı bir yapıyasahiptir. Faylar graben merkezine doğru gençleşirlerken yapısal olgunluk aynı yöndeazalmaktadır. Fay düzlemi verileri, bölgesel gerilme yönünün havza evrimi boyuncadeğişmeden yaklaşık K-G doğrultusunda sabit kaldığına işaret etmektedir. Alansalolarak gözlenen gerilme yönü değişimleri ise σ3 ekseninin iyi tanımlı olmaması veyersel gerilme alanı anormalikleri ile ilişkildir.Gediz Grabeni'nin evrimi güney kenar fay sisteminin grabene paralel ve dikyönde sürekli bir değişim içerisinde olduğu dinamik bir süreç ile kontrol edilmiştir.Bu süreçte gözlenen değişimler kaya türlerini, çökelim dokusunu ve sedimenterbirimlerin kalınlığını da kontrol etmiştir. Batı Anadolu'nun evrimi, erken gerilme(Miyosen) ve geç gerilme (Pliyo−Kuvaterner) fazları ile bu fazları birbirinden ayırankısa sıkışma dönemini (Geç Miyosen-Erken Pliyosen) içeren episodik bir özelliktaşımaktadır. Bu gerçeğe rağmen Gediz Grabeni'nde kısa sıkışma fazına yönelikveriler son derece kısıtlı ve yersel alanlarda, sadece Alaşehir formasyonu içerisindegözlenen kıvrımlar ve ters fay/bindirmeler ile sınırlıdır. Bu yapılar kısa sıkışmadöneminin mevcut olabileceğini fakat büyük olasılıkla grabendeki yüksek gerilmeoranı nedeniyle soğrulduğunu göstermektedir. Ayrıca bu veri, yarım graben evresi(Miyosen konumu) ile tam graben evresinin (bugünkü konum) kısa bir dönem ileayrılmış olabileceği süreksiz bir evrime de işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Gediz Graben is a continental extensional basin filled with Neogenesediments. Its margins are controlled by active ~E-W-trending fault systems withmajor system, in terms of total offset and duration of activity, located along thesouthern margin. The graben evolved as a half graben by the activity of the southernmargin during the entire Miocene. Then, the northern margin-bounding structureinitiated by Plio-Quaternary to form the current configuration of the graben with aninherited asymmetry.The southern margin-bounding fault system forms a graben-facing step-likepattern from the horst block (~2000 m) down to the graben floor (~200 m). Thefaults become younger towards the graben and the structural maturity decreases inthe same direction. Fault plane data suggest ~N-S-oriented regional crustal extensionthrough the entire graben history with no evidence of temporal change in the regionalextension direction. Minor spatial variations are attributed to poorly defined σ3-axisor local stress field anomalies caused by fault interactions.Evolution of the Gediz Graben is a dynamic process as indicated bypronounced changes in the geometry and lateral extend of the southern margin-bounding structures along strike and dip directions. This also influenced thelithofacies, depositional pattern and thickness of the graben fill units. The westernAnatolian extension is episodic with earlier (Miocene) and later (Plio-Quaternary)phases of extension and intervening short phase of contraction (Late Miocene-EarlyPliocene). Despite of this fact, evidence for the short-term intervening contractionalphase throughout the Gediz Graben is scarce and there is local observation of foldsand thrust/reverse faults affecting the Alaşehir formation. These structures suggestthat the short-term phase of contraction might have existed but most probably beenabsorbed by the high rates of extension. This data may further imply that grabenevolution from half-graben phase (Miocene configuration) to full graben phase(present day configuration) might be a discontinuous process accompanied by ashort-time break in-between.