Navigation and control studies on cruise missiles
Seyir füzeleri üzerine seyrüsefer ve denetim çalışmaları
  1. Tez No: 199252
  2. Yazar: VEDAT EKÜTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZGÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
TEZİN BAŞLIĞI: SEYİR FÜZELERİ ÜZERİNE SEYRÜSEFER VE DENETİMÇALIŞMALARIYAZAR: Vedat EKÜTEKİNÖZET:Seyir füzesi, kaldırma kanatları ve jet itki sistemi ile kararlı uçuş sağlayangüdümlü bir füzedir. Seyir füzeleri genellikle, büyük konvansiyonel ya da nükleersavaş başlıklarını uzak mesafelere çok hassas olarak taşıyan insansız havataşıtlarıdır. Bu çalışmada, seyir füzeleri üzerine seyrüsefer ve denetim çalışmalarıgerçekleştirilmiştir. Seyir füzelerinin alt sistemlerindeki çeşitlilik ve karmaşıklıknedeniyle, çalışmanın ana konusu seyrüsefer sistemiyle kısıtlanmıştır. Seyrüsefersistemi füzenin konum, hız, yönelim ve zaman çözümlerini belirler. Bu nedenle,hassas, kendi kendine yeterli bir seyrüsefer sisteminin füzenin başarısını doğrudanetkileyeceği sonucuna varılabilir. Çalışmada, modern radar veri ilişkilendirmealgoritmaları, düşük maliyetli ataletsel seyrüsefer sistemleri ile kullanılabilecek yeniArazi Destekli Seyrüsefer (ADS) algoritma uygulamaları için kullanılmıştır.Çalışmayı gerçekleştirmek için, ilk aşamada seyir füzelerinin seyrüseferyöntemlerine ait ayrıntılı kaynak araştırması yapılmıştır. Daha sonra, modern radarveri ilişkilendirme algoritmaları üzerine çalışılmış ve bunların ADS uygulamalarıbasit benzetimlerle gerçekleştirilmiştir. Örnek olay incelemesi kısmında, seyirfüzesinin aerodinamik ve dinamik modeli ile seyrüsefer sisteminin hatamodellemesini de içeren altı serbestlik dereceli bir uçuş benzetim aracıgeliştirilmiştir. Son olarak, yeni uygulanan ADS algoritmaları kullanılaraktasarlanan seyrüsefer sistemlerinin başarımları, gerçekleştirilen uçuşbenzetimlerinin yardımıyla ayrıntılı olarak incelenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Seyir Füzesi, Arazi Destekli Seyrüsefer (ADS),Olasılıklı Veri İlişkilendirme Filtresi (OVİF), İz Ayırma Filtresi (İAF), ÇokluVarsayımlı Takip (ÇVT).
Özet (Çeviri)
THESIS TITLE: NAVIGATION AND CONTROL STUDIES ON CRUISEMISSILESAUTHOR: Vedat EKÜTEKİNABSTRACT:A cruise missile is a guided missile that uses a lifting wing and a jetpropulsion system to allow sustained flight. Cruise missiles are, in essence,unmanned aircraft and they are generally designed to carry a large conventional ornuclear warhead many hundreds of miles with excellent accuracy. In this study,navigation and control studies on cruise missiles are performed. Due to the varietyand complexity of the subsystems of the cruise missiles, the main concern is limitedwith the navigation system. Navigation system determines the position, velocity,attitude and time solutions of the missile. Therefore, it can be concluded that anaccurate self-contained navigation system directly influences the success of themissile. In the study, modern radar data association algorithms are implemented asnew Terrain Aided Navigation (TAN) algorithms which can be used with low-costInertial Measurement Units (IMU?s). In order to perform the study, first a thoroughsurvey of the literature on mid-course navigation of cruise missiles is performed.Then, study on modern radar data association algorithms and their implementationsto TAN are done with simple simulations. At the case study part, a six degree offreedom (6 DOF) flight simulation tool is developed which includes theaerodynamic and dynamic model of the cruise missile model including error modelof the navigation system. Finally, the performances of the designed navigationsystems with the implemented TAN algorithms are examined in detail with the helpof the simulations performed.KEYWORDS: Cruise Missile, Terrain Aided Navigation (TAN), ProbabilisticData Association Filter (PDAF), Track Splitting Filter (TSF), Multiple HypothesisTracking (MHT).