Study of sorption of alcohols on high silica ZSM-35
Yüksek silika ZSM-35 üzerinde alkollerin sorpsiyonu çalışması
- Tez No: 199311
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Na- ve/veya H- formundaki ZSM-35'te , farklıalkollerin sorpsiyon kapasitesileri ve sorpsiyon hızlarıgravimetrik metodla elektroterazi kullanılarak farklı sıcaklıklardaincelenmiştir. Çalışılan alkoller; metanol, etanol, propan-1-ol,propan-2-ol, at all temperatures n-butanoldür.Sorpsiyon deneylerinde kullanılan ZSM-35, yüksek silika ZSM-35zeolit sentezi çalışması sonucu elde edilmiştir. Bu zeolitNaZSM-35 olarak adlandırılmıştır.yon değişiminin sorpsiyon kapasitesi ve kinetiği üzerindekivietkisi NaZSM-35'in iyon değişimi metoduyla H- formunaçevrilmesiyle incelenmiştir. Bu metotta, bir miktar ZSM-35(200-250 mg) 25 ml, 1 N NH4Cl ile oda sıcaklığında 24 saatsüre karıştırılmıştır. Bu uygulama alev fotometresi ile çözeltideNa+ görülmeyene kadar tekrarlanmıştır. yon değişimitamamlandıktan sonra numune yıkanıp tekrar kalsine edilip veHZSM-35 olarak adlandırılmıştır.En yüksek sorpsiyon kapasitesi (cm3/g) HZSM-35 üzerindemetanol için görülmüştür; 0.1656 cm3/g ve en düşük sorpsiyonkapasitesi NaZSM-35 üzerinde propan-2-ol için görülmüştür;0.003 cm3/g. Metanol ve etanolün sorpsiyonları çok hızlıdır.Diğer üç alkolün; propan-1-ol, propan-2-ol ve n-butanol,sorpsiyon kapasiteleri düşük ve hızları yavaştır.Tüm sıcaklıklarda, propan-1-ol, propan-2-ol ve n-butanol içinHZSM-35 , NaZSM-35'ten daha yüksek sorpsiyon kapasitesinesahip olduğu tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : ZSM-35, Sorpsiyon Özellikleri, Metanol,Etanol, Propan-1-ol, Propan-2-ol, n-butanolvii
Özet (Çeviri)
This study investigated the equilibrium sorption capacities andrates of sorption of some alcohols on Na- and/or H- form ofZSM-35 at different temperatures by gravimetric method usingan electrobalance. The alcohols studied were methanol, ethanol,propan-1-ol, propan-2-ol, n-butanol.The ZSM-35 sample used in sorption experiments resulted froma study for synthesis of high silica ZSM-35 zeolite. This ZSM-35sample was called as NaZSM-35. The influence of ion-exchangeon the sorption capacity and kinetics was investigated byconverting NaZSM-35 into H-form by the ion exchange method.ivIn this method, a sufficient amount of ZSM-35 sample (200-250mg) was mixed with 25 ml of 1 N NH4Cl solution for 24 hours atroom temperature. This procedure was repeated until no Na+was detected by a Flame Photometer. After the ion exchangewas completed , the sample was washed with deionized water,filtered, dried and recalcined for the removal of the ammoniaand this sample was denoted as HZSM-35.(cm3/g)The highest sorption capacity was observed formethanol on HZSM-35; 0.1656 cm3/g and the lowest sorptioncapacity was observed for propan-2-ol at NaZSM-35; 0.003cm3/g. Sorption of methanol and ethanol were very rapid. Thesorption capacities of other three alcohols; propan-1-ol,propan-2-ol and n-butanol, were lower and they had slowerrates of sorption.HZSM-35 had greater limiting sorption capacity than NaZSM-35for propan-1-ol, propan-2-ol and n-butanol at all temperatures.Keywords : ZSM-35, Sorption Properties, Methanol, Ethanol,Propan-1-ol, Propan-2-ol, n-Butanolv