Thin spectrum and excitation life time in atomic bose-einstein condensates
İnce spektrum ve bose-einstein yoğunlaşıklarında uyarım ömrü
- Tez No: 199451
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZGÜR ESAT MÜSTECAPLIOĞLU, PROF.DR. TEKİN DERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde, atomik Bose-Einstein YoËunlaşıklarını etkileyen iki faz bozunum mekaniz-g smasını inceliyoruz. Bu mekanizmalardan ilkini, Bose-Einstein YoËunlaşıklarının temelg sdurumunun üzuyumlu kalabildiËi sonlu bir ümür üngüren ve basit model adı verileno g ouo obir yüntemle araştırdık. Daha ünce üzuyumlu durumlar işin kullanılan bu yüntemi,o s o o c osıkıştırılmış-üzuyumlu ve termal-üzuyumlu durumlara da uyguladık ve bunun işins so o chem termal hem de üzuyumlu üzellik taşıyan termal-üzuyumlu durumları tanımladık.o o s oDaha sonra, yakın zamanda bulunmuş olan ince spektrum formalizmi hakkında bilgisverdik ve bu formalizmi atomik Bose-Einstein YoËunlaşıklarına uygulayarak uyarılmışg s sËdurumlar işin bir bozunum hızı elde ettik. Ince spektrumların KendiliËinden Simetric gBozunumu ile ilişkisini inceledik ve bu formalizme birkaş ekleme yaptık.s cv
Özet (Çeviri)
In this thesis we study two distinct mechanisms of phase diï¬usion in atomic Bose-Einstein condensates (BEC?s). The ï¬rst one is studied via a so-called toy-model andgives a ï¬nite life time that the ground state of a Bose-Einstein condensate can remaincoherent. This mechanism, which was before used for coherent states, is generalizedto squeezed and the thermal-coherent states, which we introduce as states havingboth coherent and thermal character. Then the recently introduced thin spectrumformalism is reviewed and applied to BEC?s in order to obtain a decay rate for ex-citations. Relation of thin spectra with Spontaneous Symmetry Breaking (SSB) isstudied and some expansions on the formalism are made.iv