Kronecker representation and decompositional analysis of closed queueing networks with phase-type service distributions and arbitrary buffer sizes
Faz-tipli servis dağılımları ve değişik büyüklükte bekleme yerleri olan kapalı kuyruk ağlarının kronecker gösterimi ve bölmeye dayalı çözümlenmesi
  1. Tez No: 199479
  2. Yazar: AKIN MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL DAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, literatürde bulunan Cox hizmet dağılımlı ve değişik büyüklükteu g gs uu ubekleme yerleri olan kapalı kuyruk ağları işin ayrıştırmaya dayalı iki yaklaşıkg c s ssabit nokta üteleme yüntemini, faz-tipli servis dağılımlarını kapsayacak şekildeo o g sgenişletmektedir. Ayrıştırmadan ortaya şıkan altağların her birine karşı gelens s c g sindirgenemeyen Markov zincirinin, Kronecker şarpımlar kullanılarak hiyerarşikc süolarak nasıl ifade edilebileceğini güstermektedir. Onerilen yüntemler her birg o oaltağın uzun vadeli olasılık vektürünü her sabit nokta ütelemesinde şok seviyelig ou u o cbir yüntemle hesap edebilen bir yazılım paketinde kodlanmıştır. Yüntemler,o s ocsşeşitli ürnekler uzerinde, biri ayrıştırılmamış kapalı kuyruk ağı işin şok seviyelio ü s s gccyüntem olmak uzere, yazılım paketi kullanılarak başkalarıyla doğruluk ve etkin-o ü s glik bakımından karşılaştırılmış ve yakınsama üzellikleri tartışılmıştır. Sayısalss s o s ssonuşlar, iki yaklaşık sabit üteleme yünteminin dikkate alınan problemler arasındac s o odoldurduğu bir boşluk olduğunu güstermiştir.g s g o sAnahtar süzcükler : Kapalı kuyruk ağları · Faz-tipli hizmet dağılımları · Kroneckerou g ggüsterimleri · Ağ ayrıştırması · Sabit nokta ütelemesi · Cok seviyeli yüntemler.o g s o ş oiv
Özet (Çeviri)
This thesis extends two approximative fixed-point iterative methods basedon decomposition for closed queueing networks (QNs) with Coxian service dis-tributions and arbitrary buffer sizes from the literature to include phase-typeservice distributions. It shows how the irreducible Markov chain associated witheach subnetwork in the decomposition can be represented hierarchically usingKronecker products. The proposed methods are implemented in a software tool,which is capable of computing the steady-state probability vector of each subnet-work by a multilevel method at each fixed-point iteration. The two methods arecompared with others, one being the multilevel method for the closed QN itself,for accuracy and efficiency on a number of examples using the tool, and theirconvergence properties are discussed. Numerical results indicate that there is aniche among the problems considered which is filled by the two approximativefixed-point iterative methods.