Kronecker-based infinite level-dependent QBDS: Matrix analytic solution versus simulation
Kronecker temelli düzey-bağımlı sonsuz sözde-doğum-ölüm-süreçleri: Matris çözümlemeli yöntem ve benzetim karşılaştırması
  1. Tez No: 287390
  2. Yazar: MUHSİN CAN ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL DAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyokimya, Computer Engineering and Computer Science and Control, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezde sonlu bir denetim birimi ve sonsuz uzayda tanımlı çoklu etkileşimli altsistemleri olan Markov sistemlerini ele aldık. Bu sistemler için geliştirilmiş olan düzey-bağımlı sonsuz sözde-doğum-ölüm süreci modelini, bu sistemlerin sıfırdan farklı bloklarının Kronecker çarpım toplamlarını kullanarak nasıl tanımlanabileceğini gösterdik. İki ya da daha fazla sonsuz uzayda tanımlı altsistemi olan rassal kimyasal devingen sistemler üzerinde gerçekleştirdiğimiz deneyler, matris çözümlemeli yöntemin pek çok durumda, benzetime oranla, daha hızlı ve doğruya yakın sonuç verdiğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
Markovian systems with multiple interacting subsystems under the influence of a control unit are considered. The state spaces of the subsystems are countably infinite, whereas that of the control unit is finite. A recent infinite level-dependent quasi-birth-and-death (LDQBD) model for such systems is extended by facilitating the automatic representation and generation of the nonzero blocks in its underlying infinitesimal generator matrix with sums of Kronecker products. Experiments are performed on systems of stochastic chemical kinetics having two or more countably infinite state space subsystems. Results indicate that, albeit more memory consuming, there are many cases where a matrix analytic solution coupled with Lyapunov theory yields a faster and more accurate steady-state measure compared to that obtained with simulation.