DIN 1. 2379 ve sleipner malzemelerin frezelenmesinde kesme parametrelerinin incelenmesi
The studying of cutting parameters of materials (DIN 1. 2379 and sleipner) in process of milling
- Tez No: 199514
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OĞUZ GİRİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüz imalat şartlarında amaç en düşük maliyet ile en yüksek kalitede üretimyapmaktır. Bu tezde bu amaçdan yola çıkılarak ; imalatını yaptığımız özellikle kesmekalıplarında ki kesme çeliklerinde görülen ağız dökülmesi problemlerini en aza indirmek için ,alternatif malzeme olarak Sleipner malzemesi incelenmiş ve uygulamada kullanılan DIN 1.2379 malzeme ile arasındaki işlenebilirlik parametreleri incelenmiştir. Bu incelemede kuvvetölçer yardımı ile işleme esnasında malzeme üzerinde oluşan kuvvetler ölçülmüş , yüzeypürüzlülük cihazı yardımı ile işleme sonrası oluşan yüzey kaliteleri ölçülmüş ve sıcaklık ölçerile işleme esnasında malzemelerdeki sıcaklık değerleri ölçülmüştür. Her malzeme için sabitkesme hızında 3 farklı kesme derinliğinde ve her kesme derinliği için 4 farklı ilerlemedetoplam 12 adet deney yapılarak deney verileri bulunmuştur. Bu deneyler neticesinde eldeedilen datalardan anlaşılmıştır ki Sleipner daha kararlı bir yapı göstermiş ve DIN 1. 2379 agöre daha iyi sonuçlar vermiştir. Böylelikle gerek kalıp üretimi esnasında gerekse kalıbınçalışması esnasında oluşabilecek olumsuz imalat şartları en aza indirgenebilir sonucunaulaşılmıştır. Bu durumda kesme kalıplarının kesme işlemini yapan kesme çeliklerininmalzeme seçiminde, kalıbın üretim miktarı ve kullanım oranı dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Under today?s production environment circumstances main target of the operation is, toreach maximum quality at minimum cost level. In this thesis under the light of this target ; tominimize current falling of particles of edge problems on our trim die cutting edges . Weexamine alternative material Sleipner and current DIN 1. 2379 processing parametersdifferences . With the help of measuring aparatus of force we measured pressures on the rawmaterial during the production . With the help of surface roughening?s tool we analyzedsurface quality and by using temperature control we contolled temperature of the raw materialin different phases of the production process . We have completed total 12 experiments toobserve and maintain these experiment results at fixed cutting speed for 3 different cuttingdepth and for each cutting depth at 4 different progress . As conclusion we may say thisexperiment showed us Sleipner is more stable rawmaterial than DIN 1. 2379 and providedbetter results . An other conclusion is , In this way we may minimize possible problems atboth mould production and usage phases . It needs to be paid attention usage percentage andproduction capacity of the moulds cutting edges , during material choosing decision .