Residential cogeneration systems based on Pem fuel cells
Pem yakıt pillerine dayalı evsel kojenerasyon sistemleri
- Tez No: 199519
- Danışmanlar: PROF.DR. SİBEL ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZETPEM YAKIT PİLLERİNE DAYALI EVSEL KOJENERASYONSİSTEMLERİYakıt pili teknolojisi; ulaşımda, yerleşik ve taşınabilir uygulamalarda için güç üretimindekullanılan ve hızla gelişmekte olan bir teknolojidir. Polimer elektrolit yakıt pilleri birçokolumlu özelliklere sahiptir. Diğer yakıt pili modellerine göre düşük sıcaklıkta çalışırlar ve budurum ısının daha kolay muhafaza edilmesini ve ısı kayıplarının azaltılmasını sağlar. Polimerelektrolit yakıt pilleri temiz ve verimli güç kaynaklarıdır. Bu verimlilik evsel uygulamalar içindeğişik güç üretim kapasitelerinde çok kullanışlı ve ilgi çekicidir.Tez kapsamında, kararlı haldeki polimer elektrolit zarlı yakıt pili Matlab yazılımı kullanılarakmodellendi. Model sadeleştirilmiş kimyasal ve elektriksel denklemlere dayanılarakoluşturuldu. Performansı etkileyen en önemli özellikler olan çalışma sıcaklığı vebasıncı.parametrik olarak incelendi. Değişen sıcaklık ve basınç şartlarında akım yoğunluğunagöre çıkış gerilimi, electriksel güç üretimi, ısı üretimi, giren ve çıkan maddeler vetermodinamiğin birinci ve ikinci kanununa göre elde edilen verimlerin grafikleri çizildi.Kojenerasyon bölümünde, yerleşime uygun bir ev tasarlandı. Evin toplam enerji ihtiyacı,ısıtma ve soğutma ihtiyacı, sıcak su kullanımı ve elektrik tüketimidir. Evin ısıtma ve soğutmayükleri inşa ve izolasyon parametreleri seçilerek HVAC-Calc 4.0 Residential yazılımprogramıyla bulundu. Sıcak su ihtiyacı günlük ortalama dört kişinin sıcak su tüketimine görehesaplandı. Elektrik tüketimi ise kış ve yaz şartlarına göre her oda için gerekli elektrikli aletlerseçilerek hesaplandı. Bu çalışma çerçevesinde modellenen polimer elektrolit yakıt pilininelektriksel ve termal enerjisi değişik senaryolara göre evin enerji ihtiyacının karşılanmasındakullanıldı.Ocak-2007 HALİL OSMANOĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRESIDENTIAL COGENERATION SYSTEMS BASED ON PEM FUELCELLSThe fuel cell technology is a developing technology for power generation for stationary,transportation and portable applications. PEM fuel cells in particular have desirableproperties. They operate at relatively low temperatures that is easier to conserve heat andreduces thermal losses. PEM fuel cells are environmentally clean and efficient powersources. Their efficiency for different size range applications of residential houses is veryuseful and attractive.In the scope of the thesis, a steady-state model of polymer electrolyte membrane fuel cell wasmade by Matlab. The model was based on simplified chemical and electrical equations. Themost important performance related parameters, namely operation temperature and pressure,were parametrically investigated. Output voltage, electrical output power, heat generation,material inputs and outputs, and efficiencies according to first and second law ofthermodynamics were plotted by the change of temperature and pressure against currentdensity.A residential house was designed in cogeneration section. Total energy requirement of thehouse is space heating and cooling, domestic water heating and electrical consumption. Spaceheating and cooling loads were found by HVAC-Calc 4.0 Residential software programchoosing construction and insulation parameters. Domestic water heating was calculated fordaily average hot water consumption of four people. Electric consumption was calculatedaccording to summer and winter options by choosing electrical appliances for each room.Electrical and thermal energy of the PEM fuel cell modeled within the frame of this studywere used to satisfy the energy requirements of the residence at different cases.January-2007 HALİL OSMANOĞLU