Her yönüyle standart bir bilgisayar laboratuvarı tasarımı
Designing a computer laboratory with all the details
- Tez No: 199877
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN GÜRDAL, DR. NURETTİN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada bir bilgisayar laboratuarını oluşturan, ekran önü çalışmaelemanlarının ergonomik ölçüleri ele alınarak, laboratuarın ısıtma, soğutma,havalandırma, aydınlatma sisteminin, mimari ve iç dizaynının standartlardaöngörülen değerlerine bağlı kalınarak, ağ ve görüntüleme elemanlarının,günümüz teknolojisiyle uyumluluğu ve güncellenmesindeki kolaylığı gözönünde bulundurularak, her yönüyle standart olabilmesi düşünülen sanalolarak bir bilgisayar laboratuarı tasarımı yapılmıştır.Kapsamlı bir literatür taraması, uzman görüşleri ve araştırmacının meslekideneyimlerinden yola çıkarak standartların belirlenmesi ve bu standartlaragöre, verimli bir laboratuar için en iyi tasarımın ortaya çıkartılmasıamaçlanmıştır.Yapılan literatür taraması diğer laboratuar tasarımlarında olduğu gibi eğitimkurumlarındaki bilgisayar laboratuarlarının standartlaşması üzerine yeterliçalışmanın olmadığını göstermektedir. Özellikle etkin bilgisayar destekliöğrenme ve öğretmen faaliyetleri için bilgisayar laboratuarı tasarımı yüksekperformans elde etmek açısından kritik önem taşımaktadır. Bu nedenle buçalışmanın etkin ve verimli bir bilgisayar laboratuarı tasarımı için bir kaynakolması düşünülmektedir.Anahtar Kelimeler : Standartlar, bilgisayar laboratuarı, tasarım
Özet (Çeviri)
In this study, a virtual design of a computer laboratory has been made bytaking into account the ergonomic dimensions of the elements of studying infront of monitors; by sticking to the values of heating, cooling, conditioning,lightining systems standarts as well as architectural and interior designstatndarts; by taking the elements of network and projection into considerationas well as the convinence of updating techonology of today.The standards are determined by depending on extensive literature review,expert opinions and personal experiences, and the best design for an efficientand effective laboratory according to these standards is explored and offered inthe study.The literature review reveals that there is not enough study for standardizationof computer laboratories in educational settings. However, there are somestandardization studies and efforts for other kinds of laboratories. Especially,the design of computer laboratory is critical for effective computer aidedlearning and teaching activities to achive high performance in educationalsettings.Therefore, it is supposed that this study will be a reference point for an effectiveand efficient computer laboratory.Key Words : Standards, computer classroom, designing