Hazır giyim üretim planlamasında karşılaşılan sorunlar ve bir model önerisi
Problems encountered with the ready-made clothing production planning and proposal of a model
  1. Tez No: 290611
  2. Yazar: MÜŞERREF ÖZLEM ATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÖKLÜBERK ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, bir hazır giyim işletmesinde üretim için gerekli olan iş gücü, makine ve hammadde gibi kaynakların kullanımı sırasında karşılaşılan sorunların tespit edilmesi ve sorunların en aza indirgenerek veya ortadan kaldırılarak en verimli üretimi sağlayabilecek, işletmeye maksimum kar ve minimum maliyet sağlayabilecek bir üretim planı modeli oluşturmaktır.Araştırmanın evrenini, hazır giyim işletmesinin tüm bölümlerinde çalışan elemanlar ve üretilen tüm ürünler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise üretim departmanında çalışan 90 kişi ve gözlem yapılan süre içerisinde üretilen ürünler oluşturmaktadır. Uygulamalı olarak gerçekleştirilen bu araştırma için büyük ölçekli bir hazır giyim işletmesi ile görüşülmüş; gözlem yapma, anket düzenleme ve işletme bilgilerinin temin edilmesi için gerekli izinler alınmıştır. Araştırmanın gerçekleştirildiği hazır giyim işletmesinde üretim aşamasında karşılaşılan sorunları tespit edebilmek amacıyla anket yöntemi kullanılmıştır. Anketten elde edilen veriler değerlendirilerek, işletmeden alınan veriler doğrultusunda, işletmeye maksimum kar ya da minimum maliyetle üretimi sağlayacak doğrusal programlama modeli kurulmuştur. Aynı zamanda tespit edilen sorunların giderilmesine yönelik olarak işletmenin üretim bölümünde gözlem yapılmıştır. Bu yönüyle araştırmada betimsel yönteme giren anket ve gözlem ile uygulamaya veri oluşturan vak' a incelemesi tekniği kullanılmıştır.Çalışmada kullanılan veriler, çalışmanın yapıldığı işletmeden gözlem, anket tekniği ve ilgili birimlerden temin edilen verilerin incelenmesi yolu ile elde edilmiştir. Anket soruları hazırlanmadan önce uygulamanın yapıldığı işletmede gözlem yapılmıştır. Gözlem sonuçlarından ve konu hakkında yapılan literatür taramasından yararlanarak anket soruları hazırlanmıştır. Anket sonuçlarının değerlendirilmesinde ?SPSS 18.0? istatistiksel paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın yürütüldüğü hazır giyim işletmesine maksimum kar ve minimum maliyet sağlayacak üretim planlama modelinin kurulması için WINQSB 2.0 bilgisayar paket programı kullanılmıştır. Hazır giyim işletmesi için oluşturulan üretim planı, doğrusal programlama modeli olarak ilgili paket programda çözümlenmiştir.Bulgular, işletmede iş gücünden, makine ile teçhizattan ve hammaddeden kaynaklanan aksaklıklar incelendiğinde bunun ana kaynağının işletmenin üretim metotlarından kaynaklı olduğunu göstermektedir. İşletme çalışanlarına uygulanan anket sonucunda da çalışanların üretim aksaklıklarının ikinci sırada üretim metotlarından oluştuğunu düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır. İşletme kesikli üretim tipinde, parti bazlı üretim yapmaktadır. Üretim planları süreklilik içermemektedir. Her üretim planında bütün unsurlar standart dışı olarak yeniden planlanmaktadır. Bu durumda işletmenin kar maksimizasyonu ya da maliyet minimizasyonu hedeflerinden hangisini seçerse seçsin kaynaklarında atıl kalma durumu yaratmaktadır. İşletmenin bu üretim metoduna devam etmesi durumunda atıl kaynaklardan kurtulması mümkün değildir. Üretim yöntemini değiştirmesi zorunludur. Bu bulgular ışığında hazır giyim işletmelerin üretim planlamasına yönelik ve ileride yapılabilecek bilimsel araştırmalara dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research, through investigating and minimising and fixing or eliminating the problems that are faced in a ready-made clothing management while using necessary labour force, machine, and raw materials, is to constitute a production plan in order to provide the maximum profit and minimum cost for an enterprise.Frame of this research consisted of the labours from all of the departments of the ready-made clothing enterprise, and from all of the produced goods in an enterprise.In addition, sample of this research also included 90 employees from the production department, and the produced goods in course of the observation.For this practically made research, contacted with a big scaled ready-made clothing company, and permissions have been given for observation, conducting surveys, and obtaining management information. Survey method has been used to detect the problems that are encountered in the course of production in a confection company. By evaluating the gathered data from the survey, and through the light of information that obtained from management, has been constituted a programming model which will provide the maximum profit and minimum cost for an enterprise. At the same time, an observation has been took place to solve the detected problems which encountered in the production department. From this aspect, in this research case study used which is considered as a descriptive method that constitutes data for practicing through survey and observation.The data used in the study were obtained through the observation which carried out in an enterprise, survey technique and through investigating the information that are attained from related unities. Before survey questions prepared, an observation had been conducted in a firm where study took place. Survey questionnaire has been prepared under the cover of observation results and the literature reviews. In addition, ?SPSS 18.0? statistical packet programme was taken into consideration to evaluate the survey results. Additionally, WINQSB computer programme was used so as to establish the production planning model in order to achieve the maximum profit and the minimum cost for the ready-made clothing company where research carried out. The formed production plan for the ready-made clothing was analysed as a linear programming model in a packet programme.Findings show that main problems majorly connected with the production methods of the management when the problems examined which are caused in a management from the labour force, from machine and equipments, and from raw materials. According to questionnaire result that applied to workers of an enterprise, workers think that production problems secondarily caused from the production methods. Enterprise in intermittent production type, produces on the basis of party. Production plans no contain sustainability. In each production plan, all elements are re-planned non-standard. In this circumstance, even though firm chose the goals of maximum profit or minimum cost, whichever it chooses, the reason lies in that its sources are non applicable (non-utilizable). If firm continues in this production method, then It is impossible to get rid of non-utilizable resources. Production method has to be changed. In the light of these findings, recommendations have been presented in dealing with the production planning for the ready-made clothing enterprises and for the future academic researches that can be conducted.