Elektrik enerji sistemlerinde gerilim çökmelerinin etkileri
The effects of voltage sags on electrical energy systems
- Tez No: 199910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ UYAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışması yapı itibariyle on bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konuylailgili kısa bir tanıtımın ardından literatür incelemesi yapılmış ve tezde incelenenolaylardan ve gerekçelerinden ana hatlarıyla bahsedilmiştir. İkinci bölümde gerilimdüşümlerinin tanımı, oluşma sebepleri ve sıklıkları belirtilmiştir. Üçüncü bölümdeise güç sistemleri ve güç sistemlerinin yapısı incelenmiştir. Burada asenkronmotorların davranışları, generatörler ve iletim hatları ele alınmıştır.Dördüncü bölümde ise gerilim çökmelerinin etkileri genel anlamda incelenmiştir.İndüksiyon motorlarında gerilim çökmeleri, transformatörlerdeki gerilim çökmeleri,Senkron motor ve generatörlerde gerilim çökmeleri, yerel elektrik santralleriningerilim düşümü etkileri irdelenmiştir. Ayrıca büyük güçlü asenkron motorlarınçalışması sonucunda şebekede meydana gelen sorunlar ve yerel santrallerin problemekatkıları da ele alınmıştır.Beşinci bölümde kısa süreli gerilim düşümleri ile ilgili teorik altyapı ve matematikselbağıntılar ile hesaplamada kullanılan yöntemler verilmiştir. Altıncı bölümde de dünyaüzerinde farklı ülkelerdeki geçmiş tarihlerde kaydedilmiş gerilim çökmelerinemisaller verilmiştir. Bu örneklerde karşılaşılan durumlar ve arızaların giderilmesikonu edilmiştir.Yedinci bölümde gerilim düşümünü azaltıcı cihazlar hakkında bilgi verilmiştir.Muhtemel hatalara karşı (gerilim düşümü, harmonik bozulmalar v.b..) bu cihazlarınhatayı azaltıcı yöndeki kullanım tekniklerinden bahsedilmiştir. Sekizinci bölümdeTürkiye'deki iletim hatları ile günlük ve aylık bazda minimum ve maksimum enerjitüketim miktarları hakkında bilgi verilmiştir.Dokuzuncu bölümde PowerWorld Simülasyon programı ile gerilim çökmesi analiziyapıldı. Bu analiz sonucunda elde edilen veriler tablo ve grafik halinde verilmiştir vebununla ilgili birkaç örnek çözülmüştür. Sonuç bölümünde gerilim çökmesi ile ilgilikarşılaşılan problemler ve çözüm yolları hakkında yorum yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : Gerilim Düşümleri, Kısa Süreli Gerilim Düşümleri, GerilimBozulmaları, Enerji Kalitesi, Dağıtım Sistemleri.
Özet (Çeviri)
According to constructional approach, this thesis consists of ten chapters. In theintroduction chapter, after a short summary related with the main theme , it?s beeninvestigated literaturely and told about the phenomenas and reasons of the thesis. Inthe second chapter the defination of voltage sag, existance reasons and frequencieswere given. In chapter three the power systems and their structures were observed.Here, it?s been taken up the asynchronous engine behaviours, generators andtransmission lines.In chapter four, the effects of voltage sags are investigated generally.Voltage sags ininduction engines, voltage sags in transformators, voltage sags in synchronousengines and generators and the voltage sag effects of domestic electricalpowerhouses were examined. Also, the problems which were occured by the suddenworking of the big-power asynchronous engines and the additional contrubition ofthe domestic powerhouses were examined.In the fifth chapter, a detailed theoretical background, mathematical equations andthe methods which were used in the analysis of the short-term voltage sags weregiven.The world wide examples of the voltage sags which were enrolled in severalcountries were presented in the chapter six.The situations faced in the examples andsolutions of the problems were the main subjects in that chapter.InIn the seventh chapter, the voltage sag reduction devices were showed and informed.The error reducer usage techniques of the devices were being told for the probableerrors.( voltage sags, harmonical distortions etc. ). In the eight chapter,ıt?s givenabout the transmission line in Turkey.In the ninth chapter, ıt?s shown voltage sags problem and solve a few example byPowerWorld Sımulator programme. In the final chapter,ıt?s given to information howto solve voltage sags problems.Keywords : Voltage Sags (Dips), Short-term Voltage Sags, Voltage Distortions,Energy Quality, Distribution Systems.