İki farklı fermentasyon tekniği ile Aspergillus sclerotiorum'dan amilaz üretrimi ve nişasta hidrolizinde kullanılması
Production of amylase from Aspergillus sclerotiorum by two different fermentation technique and its application in starch hydrolysis
- Tez No: 199985
- Danışmanlar: Y.DOÇ. FİGEN ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
IÖZETBu çalışmada Aspergillus sclerotiorum α-amilazının SSF ve SmF'de optimumüretim şartları belirlenmiş ve nişasta hidrolizi çalışılmıştır.SSF'de üretilen Aspergillus sclerotiorum α-amilaz aktivitesi için optimumüretim şartları araştırıldı. Optimum nem miktarı % 85, üretim süresi 6. gün, aşı miktarı2 ml, substrat miktarı 5 gr, başlangıç pH'sı 5 olarak belirlendi.SSF'deki katabolit represyon çalışmasında ise glukoz miktarının α-amilazaktivitesini etkilemediği görüldü.SSF'de kalan glukoz miktarı incelendiğinde 0 mg/ml, 2,5 mg/ml, 5 mg/mlglukoz içeren ortamlarda 3.günde, 10 mg/ml ve 50 mg/ml içeren ortamda ise 5.gündeortamda tamamen tükendiği görüldü.SmF'de üretilen Aspergillus sclerotiorum α-amilaz aktivitesi için optimumüretim şartları araştırıldığında, optimum üretim süresi 7. gün, başlangıç pH'sı 4, aşımiktarı 1,5 ml olarak belirlendi.SmF'deki katabolit represyon çalışmasında ise glukoz miktarının α-amilazaktivitesini etkilediği görüldü.SmF'de kalan glukoz miktarı incelendiğinde ise 0 mg/ml glukoz içeren ortamda1. günde, 2,5mg/ml, 5 mg/ml, 10 mg/ml glukoz içerende 3. günde ve 50 mg/ml glukoziçeren ortamda 5. günde halen daha glukoz varlığı gözlendi.SSF'de üretilen enzim preparatının nişasta hidrolizi gerçekleştirildi ve hidrolizürünlerinin ince tabaka kromotografisi ile kalitatif analizi yapıldı. 120. dakikada hidrolizyüzdesi %98,91 olarak belirlendi. Hidroliz ürünleri ise maltoz, tanımlanamayanoligosakkaritler ve glukozdu.
Özet (Çeviri)
IABSTRACTIn this study it was determined the conditions of optimum production ofAspergillus sclerotiorum α-amylase in SSF and SmF, and studied starch hydrolysis.When investigated the conditions of optimum production of Aspergillussclerotiorum α-amylase in SSF, it was found that the production period was 6th day,amount of inoculation was 2 ml, amount of substrate was 5 gr, level of moisture was 85%, initial pH was 5.It was studied catabolite repression in SSF, and discovered that α-amylaseproduction wasn?t effected by amount of glucose.When investigated the residual amount of glucose in SSF it was seen thatglucose was totally dissappeared at 3rd day in mediums containing 0 mg/ml, 2,5 mg/ml,5 mg/ml glucose and at 5th days in the mediums containing 10 mg/ml, 50 mg/ml glucoseWhen studied the conditions of optimal production of Aspergillus sclerotiorumα-amylase in SmF, it was found that the production period was 7th day, amount ofinoculation was 1,5 ml, initial pH was 4.It was studied catabolite repression in SmF. It was discovered that α-amylaseproduction was effected by amount of glucose.When investigated the residual amount of glucose in SmF it was seen thatglucose was totally dissappeared at 3rd day in mediums containing 0 mg/ml, 2,5 mg/ml,5 mg/ml, 10 mg/ml glucose and at 5th days in the mediums containing 50 mg/ml glucoseIt was carried out the starch hydrolysis of Aspergillus sclerotiorum α-amylaseproduced in SSF, and studied the qualitative analysis of the hydrolysis products withthin layer chromatography. After 120 minutes, the hidrolysis percentage was found as98,91 %. Hydrolysis products were mainly maltose, unidentified oligosaccharides, andglucose.