Deri işletmelerinde su gereksinimi: Santrifüj pompaların kullanımı ve optimizasyonu
Receiving of required water for leather company: Usage and optimization of centrifugal pump
- Tez No: 199984
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİH ÜZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Endüstride kullanılan pompalar tanıtılmıştır. Pompanın belirli normlardaçalıştırılması dikkate alınarak, önemli ölçüde tasarruf sağlanmıştır.Bu çalışmada ödeme devri maliyeti incelenmiştir. Pompanın yıllık farklı çalışmadeğerleri elde edilmiştir. Bu değerler hem yıllık hem de yük profiline göre ödeme devrimaliyeti hesaplanmıştır. Pompanın çalışmasına göre, ödeme devri maliyetine bağlıolarak daha iyi enerji tasarruf sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Receiving of required water for leather companyUsing and working of centrifugal pumpOğuzhan EROLTrakya ÜniversityInstitute of ScienceÇorlu Mechanical Engineeering Main DepartmentSupervisor : Ass. Dr. Semih ÜZE2007, 60 pagesThis study aims to introduce the pumps using in industry. Taking intoconsideration of pumps operated in certain norms, a respestful amount of saving hasbeen provided.The yield of life cycle cost has been analyzed in this study. The annual differentoperating values of pumps have been obtained. These values have been accounted inboth annual and in load profile of life cycle cost. In accordance with the operation of thepumps, in relation with the life cycle cost, better energy saving has been achieved.