İnsansız hava aracı kazalarının önlenmesinde örnek bir risk yönetimi uygulaması
The application of a sample risk management in preventing unmanned air vehicle accidents
- Tez No: 200048
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜDAYİM BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada; İnsansız Hava Aracı sistemlerinde bakım ve uçuş faaliyetleriesnasında ortaya çıkabilecek tehlikelerin analizi yapılarak, operasyonel açıdanriskli sahaların incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada genel olarak, risk analizimetodolojisini ortaya koyma ve örnek bir uygulama üzerinde hazırlanan RiskYönetim Programı'nı kullanıcıların istifadesine sunma amacı güdülmüştür.Uygulama safhasında, İnsansız Hava Aracı sistemleri üzerinde uzmanlaşmışpersonelin tecrübelerinden yararlanılmış, uçuş emniyetine öncülük edenuluslararası havacılık şirketlerinin kullandığı beş adımdan oluşan risk yönetimtekniği kullanılmıştır. İnsan, uçak, görev ve çevreden oluşan temel riskfaktörlerinin incelenmesiyle örnek bir risk analizi uygulaması yapılmıştır. Dahasonra klasik yöntemlerle oluşturulan çizelgeler, Delphi 7.0 yazılım programı ilehazırlanan Risk Yönetim Programı'na aktarılmış ve kullanıcıların kolaylıklaanlayabileceği ve faydalanabileceği bir ortam oluşturulmuştur.Bilim Kodu : 708.1.121Anahtar Kelimeler : İnsansız Hava Aracı, Risk Yönetimi, KazaSayfa Adedi : 116Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Hüdayim BAŞAK
Özet (Çeviri)
In this research, by doing the risk analysis of the dangers those could take placein the flight and maintenance activities of Unmanned Air Vehicles (UAVs), theexamination fields that are operationally risky were aimed. In general,throughout the research, the purpose was putting forward the risk analysismethodology and providing the end users with a ?Risk Management Program?prepared and produced though a sample application. In the application of thesample, the experience of UAV experts and personnel were exploited and thefive step risk management techniques used by outstanding internationalaviation companies were applied. Human crew, aircraft, mission andenvironment which comprise the main risk factors examined and a sample riskanalysis were undertaken. Then, the tables prepared through classical methodswere transformed into ?Risk Management Program? prepared with Delphi 7.0programming language and an environment that users can easily understand,and can be benefited was provided.Science Code : 708.1.121Key Words : Unmanned Air Vehicle, Risk Management, AccidentPage Number : 116Adviser : Assistant Prof. Dr. Hüdayim BAŞAK