Genetik algoritma ile kardan mili tasarımı
Cardan shaft design using the genetic algorithm
- Tez No: 200049
- Danışmanlar: PROF.DR. FARUK MENDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
GENET K ALGOR TMA LE KARDAN M L TASARIMI(Yüksek Lisans Tezi)Muhammet YAMANGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETKardan milleri, aynı düzlem ve doğrultuda olmayan millerin güç ve hıztransmisyonunda yaygın olarak kullanılan makine elemanlarıdır. Kardan militasarlanırken belirli mukavemet ve çalışma şartları göz önünde bulundurulur.Bu durum, bir optimizasyon problemi çözümünü gerektirir. Gelenekseloptimizasyon yöntemleriyle yapılan çözümler zaman almakta ve mantıklısonuçlar veremeyebilmektedir. Bu çalışmada, yeni bir optimizasyon metoduolan ve günümüzde hemen hemen her alanda kullanılan genetik algoritma,kardan milinin tasarım optimizasyonunda kullanılmıştır. Optimizasyonuyapılan amaç fonksiyonları, mil çapı ve içi boş miller için et kalınlığıfonksiyonlarıdır. Kardan mili, ileteceği gücü ve hareketi, bir tahrik sistemi olanelektrik motorundan almakta ve belirli yükseklikte bulunan redüktöretaşımaktadır. Optimizasyon işleminde tasarım değişkeni olarak, mafsal kırılmaaçısı, giriş mili dönme açısı ve içi boş miller için delik çapı alınmıştır. Kısıtfonksiyonu olarak titreşim, tutukluk, kritik devir sayısı ve en büyük burulmaaçısı dikkate alınmıştır. Genetik algoritma ile elde edilen sonuçlar, gelenekseloptimizasyon metodlarından olan ardışık kuadratik programlama yöntemiylekarşılaştırılmış ve genetik algoritmanın makine elemanlarının tasarımoptimizasyonunda kullanılabileceği sonucu ortaya çıkmıştır.Çalışmada, tasarımı yapılan parametreler mil çapı ve et kalınlığı ilesınırlandırılmıştır.Bilim Kodu : 708.3.028Anahtar Kelimeler : Genetik algoritma, kardan milleri, optimizasyonSayfa Adedi : 96Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Faruk MEND
Özet (Çeviri)
CARDAN SHAFT DESIGN USING THE GENETIC ALGORITHM(M.Sc. Thesis)Muhammet YAMANGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTCardan shafts are used widely in power and velocity transmission of theshafts that are not on the same plane and direction. In designing of a cardanshaft, specific endurance and working conditions are taken intoconsideration. This case needs the solution of optimization problem. Thesolution, concluded with the traditional optimization methods takes longtime and do not have the logical results. In this study, genetic algorithm, amodern optimization method and used almost all scientific area, has beenused for optimization of a cardan shaft design. The objective functionswhich were optimized, are shaft diameter and thickness of hollow shaft.Cardan shaft takes the power and motion from an electric motor andtransports them to the reductor shaft which is in a certain height.Optimization procedure is made taking into account of rotation angle ofinput shaft, breakage angle of joint, and inner diameter of hollow shaft asdesign variables. Vibration and detention, critical spindle speed, andmaximum torsion angle are used as constraint functions. The comparison ofgenetic algorithm and sequential quadratic programming method showedthat genetic algorithm can be used in the design and optimization ofmachine elements.In this study, the design parameters was limited to the diameter of cardanshaft and the thickness of hollow shaft.Science Code : 708.3.028Key Words : Genetic algorithm, cardan shaft, optimizationPage Number : 96Adviser : Prof. Dr. Faruk MENDI