Urban regeneration policy impacts on the future of city-A comparative study in European and the Turkish context
Kentsel dönüşüm politikalarının kentin geleceğine etkileri-Avrupa ve Türkiye bağlamında karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 200053
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAL SERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Adı-Soyadı: Recep Anıl B NAYOkul: zmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: ehir ve Bölge PlanlamaProgramı: ehir Tasarımı (Yüksek Lisans)Tez Ba lı ı: Kentsel Dönü üm Politikalarının Kentin Gelece ine Etkileri-Avrupa ve Türkiye Ba lamında Kar ıla tırmalı Bir ÇalısmaÖZETBu tezin amacı, kentsel dönü üm kavramının ne oldu unun anlatılması,karakteristik özelliklerinin belirlenmesi, Avrupa'daki kentsel dönü üm örneklerininbelirlenen çerçevede incelenip, Türkiye'deki kentsel dönü üm çalı maları ilekar ıla tırmayı ve kentsel dönü ümün kentlerin gelece i üstündeki etkisini ve gereklili iniortaya koymayı amaçlamaktadır. Kentler kültürel, sosyal, ekonomik ve fiziksel güçlerinetkile iminin bir sonucudur.Bu etkile im sonucunda kentler de i ime, dönü ümeu ramakta; bunların sonucunda ise kentsel problemler ortaya çıkmaktadır. Ülkeler busosyal, ekonomik, fiziksel ve kültürel de i imlere ayak uydurmak, ortaya çıkan kentselsorunları gidermek ve yeni ihtiyaçları kar ılamak amacıyla kentsel politikalargeli tirmektedirler. Kentsel dönü üm, ekonomik etkinli ini, sosyal fonksiyonlarını vefiziksel kalitesini kaybetmi kentsel mekanların yeniden geli tirilmesini, iyile tirilmesiniamaçlamaktadır. Bu çerçeve içersinde, öncelikli olarak kentsel dönü üm kavramının neoldu u, çalı manın içeri i ve amaçları ortaya konmu tur. Daha sonra, kentlerinde i imine ve geli imine sebep olan etkenler belirlenmi tir.Kentsel dönü üm kavramanınne ifade etti i, geçmi ten bugüne kadar olan geli imi ve de i imi incelenmi tir. Tarihialanlar, kent merkezi, konut alanları, çöküntü alanları gibi kentlerin de i ik bölümlerindekentsel dönü üm yakla ımlarının nasıl oldu u , kentsel dönü ümün sosyal, fiziksel,ekonomik ve kültürel amaçları belirlenmi , yönetim ve strateji konuları üzerindedurulmu tur. Belirlenen be farklı Avrupa ülkesinde kentsel dönü üm süreciningeli imine, politika ve stratejilerine ve bu ülkelerden seçilen kentsel dönü üm örneklerininbelirlenen çerçevede incelenmesine yer verilmi tir.Bu incelemenin amacı etkili kentseldönü ümün ana karakteristi ini belirlemektir. Türkiye'deki kentsel dönü ümün geli imi,ortaya çıkı ındaki sebepler ve politikaları üzerinde durulmu ve kentsel dönü ümçalı maları Avrupa örneklerindekine benzer bir çerçevede incelenmi tir. Avrupa veTürkiye kentsel dönü üm çalı maları arasında kar ıla tırma yapılmı , ba arılı kentseldönü ümün olması gereken özellikleri ve kentlerin gelece i açısından, önemi ve gerekli iortaya konmu tur..
Özet (Çeviri)
Name: Recep Anıl B NAYSchool: zmir Institute of TechnologyDepartment: City and Regional PlanningMajor: Urban Design (Master)Title of Thesis: Urban Regeneration Policy Impacts on The Future of City-aComparative Study In European and the Turkısh ContextABSTRACTThe aim of this thesis is to not only understand urban regeneration issues, butalso to examine European and Turkish urban regeneration examples with makingcomparative study between them to present necessity and importance of urbanregeneration for the future of cities.Cities, which have been result of the social, economical, physical and culturalinteraction, have developed urban policies for urban areas where have experiencedrapid change and transformations not only to keep step with this transformation andsolve urban problems revealed after these changes but also to provide new urbanrequirements of people. Urban regeneration issue has been key element for renewing,re-evaluating of places where have been lost their economic activity, social andphysical functions.In this framework, firstly aim of this study has been identified and definitionof urban regeneration has been made as an introduction. Motives and results oftransformation of cities have been determined. Evaluation of general framework ofurban regeneration has been described with basic definitions of urban regenerationtools. Objectives of urban regeneration issue have been presented in terms of social,economical, physical and cultural.Urban regeneration process, strategy and policy in five different Europeancountries have been described. Urban regeneration examples in these countries havebeen examined evaluated, specified according to characteristic features. Evolution ofurban regeneration in Turkey has been stated with motives behind and then someurban regeneration examples have been examined. As a consequence, comparativestudy between Europe and Turkey has been made in respect of motives, objectivesand results. Importance and necessity of urban regeneration projects for future of thecity has been presented.